Záhreb 11. januára (TASR) - Z vojnových zločinov obžalovaného chorvátskeho poslanca Branimira Glavaša dnes prepustili z väzenia a súd zrušil proces s ním. Dôvodom je fakt, že po dnešnom ustanovujúcom zasadaní parlamentu - do ktorého bol v novembri opäť zvolený - získal novú imunitu pred trestným stíhaním.
Glavaš bol zadržiavaný od roku 2006 a pred záhrebským súdom prebiehal proces, v ktorom čelil obvineniam z toho, že na začiatku chorvátskej vojny za nezávislosť vytvoril v roku 1991 polovojenskú jednotku a nariadil mučenie a zabitie najmenej dvoch srbských civilistov.
Predchádzajúci parlament, kde pôsobil ako nezávislý poslanec, ho v máji 2006 zbavil imunity, aby umožnil jeho trestné stíhanie. Napriek prebiehajúcemu procesu sa vo voľbách konaných 25. novembra opäť dostal do zákonodarného zboru.
Nový parlament sa prvý raz zišiel dnes. Súdna rada záhrebského okresného súdu následne vyhovela Glavašovej žiadosti o prepustenie s odôvodnením, že s vytvorením nového parlamentu automaticky opäť získal imunitu. Rada tiež oznámila prerušenie procesu s Glavašom.
Prokuratúra okamžite požiadala parlament o opätovné odobratie imunity. Očakáva sa, že poslanci záležitosť prerokujú v najbližších dňoch. Jeho obhajcovia pred prepustením vyhlásili, že Glavaš na protest proti obvineniam držal 65-dňovú hladovku a jeho život je v ohrození.
Glavaš, svojho času popredný člen vládneho Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ), pútal pozornosť miestnych médií tvrdeniami, že obvinenia vykonštruovala jeho bývalá strana. Glavaša z HDZ vylúčili v roku 2005 po konflikte s novým lídrom Ivom Sanaderom, ktorý stranu zbavil nacionalistického imidžu z 90. rokov a transformoval ju na klasický konzervatívny subjekt. Glavaš následne založil vlastnú stranu, ktorá v tom istom roku v Slavónsku na východe krajiny zvíťazila v komunálnych voľbách.
Rozhodnutie súdu zatienilo ustanovujúce zasadanie nového parlamentu. Členom Saboru sa stal aj historicky prvý poslanec zvolený ako zástupca rómskej komunity.
Zákonodarcovia zložili poslanecký sľub a za predsedu parlamentu a podpredsedov. Predsedom sa stal Luka Bebič (70), doterajší podpredseda Saboru z konzervatívneho Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ). Bebič je členom HDZ od roku 1989 a poslancom je nepretržite od prvých volieb za účasti viacerých strán z roku 1991. V rovnakom roku pôsobil ako minister obrany. Je členom ústredného výboru a predsedníctva HDZ.
Očakáva sa, že v sobotu parlament potvrdí nový stredo-pravý kabinet dezignovaného premiéra Iva Sanadera, ktorý chce počas svojho druhého štvorročného funkčného obdobia pokračovať v reformách potrebných pre vstup bývalej juhoslovanskej republiky do EÚ a NATO.
Hlavnými koaličným partnerom HDZ je aliancia Chorvátska roľnícka strana/Chorvátska sociálnoliberálna strana (HSS/HSLS). Spolu s dohodami so zástupcami etnických menšín a strany dôchodcov si Sanader v 153-člennom parlamente zaistil väčšinu 83 hlasov.
Sanaderovo konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) v tesných voľbách získalo najviac hlasov, nie však väčšinu, čo ho - na rozdiel od predchádzajúceho funkčného obdobia - prinútilo ponúknuť ministerské kreslá aj menším partnerským stranám.
Sanader bude v parlamente čeliť silnej opozícii stredo-ľavej Sociálnodemokratickej strany (SDP), ktorá získala rekordných 56 mandátov - viac ako tretinu zákonodarného zboru. Nie je však pravdepodobné, že by sociálni demokrati Sanaderovi bránili v prozápadných krokoch.
Chorvátsko momentálne s EÚ rokuje o členstve a v poradí 28. členom bloku by sa mohlo stať v roku 2010.
Členom nového parlamentu je aj Nazif Memeti, historicky prvý zástupca chorvátskych Rómov, ktorí tvoria asi 0,21 percenta 4,5-miliónovej populácie krajiny. Pre viac ako desiatku etnických menšín - vrátane slovenskej, poľskej, ruskej a židovskej - je v Sabore vyhradených osem kresiel, z toho tri pre chorvátskych Srbov.
Chorvátska vojna vypukla v roku 1991, keď tamojší Srbi podporovaní Belehradom povstali proti vyhláseniu nezávislosti od Juhoslávie. Niektorí vojnoví veteráni proti stíhaniu Glavaša protestovali, tvrdiac, že bol statočný bojovník proti srbským rebelom.
Informáciu priniesla agentúra AP.