Ann Arbor 18. apríla (TASR) - Pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu (HST) sa astronómom prvýkrát podarilo pozorovať obrovskú polárnu žiaru na najväčšej planéte nášho slnečného systému - Jupiteri. Informoval o tom časopis Nature.
Tento gigantický prírodný úkaz sa odohrával nad severným pólom Jupitera na ploche väčšej ako Zem, uviedli vedci z Michiganskej univerzity v Ann Arbore. "Mali sme jednoducho šťastie," komentoval svoj objav astronóm Hunter Waite.
Existencia polárnej žiary na Jupiteri bola teoreticky predpovedaná už dávno, ale doteraz sa ju nepodarilo pozorovať priamo. Vesmírne divadlo, ktoré vzniklo vstupom elektrónov do atmosféry planéty, trvalo len niekoľko minút. Polárnu žiaru na rozdiel od Zeme nespôsobuje tzv. slnečný vietor, ale pravdepodobne častice vyvrhované sopkami na vulkanickom mesiaci Io.
Častice zo sopiek na Io putujú po špirále k pólom Jupitera. Pôsobením silného magnetického poľa tohto obra začnú svietiť. Nad mimoriadne intenzívnym žiarením si však vedci zatiaľ lámu hlavu. "Domnievam sa, že Jupiter využíva svoje vlastné triky," myslí si Emma Bunceová, astronómka na britskej University of Leicester.