New York 11. januára (TASR) Mestská rada v New Yorku v stredu prijala nariadenie, podľa ktorého budú obchodníci povinní recyklovať plastové tašky. Každá väčšia predajňa bude musieť zákazníkom dať k dispozícii kontajner na zber tašiek a zároveň im ponúknuť aj alternatívne znova použiteľné tašky.
Ak toto nariadenie podpíše starosta Michael Bloomberg, o šesť mesiacov by sa malo na každej taške v New Yorku objaviť upozornenie "Vráťte prosím do obchodu na recykláciu".
Opatrenie sa týka obchodov s plochou presahujúcou približne 464 metrov štvorcových, ale aj všetkých obchodných reťazcov, ktoré majú v New Yorku viac než päť predajní. Obchodníci budú musieť navyše podávať úradom správy o hmotnosti vyzbieraných tašiek.
New York tak svojským spôsobom reagoval na hnutie za zrušenie bezplatného rozdávania plastových vreciek, ktorých spotreba podľa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) dosahuje v Spojených štátoch ročne až 100 miliárd kusov.
Na rozdiel od riešení v San Franciscu alebo niektorých európskych krajinách, kde sa zákazníci podieľajú výraznejšie na procese recyklácie, newyorský systém prenáša prakticky všetky náklady na obchodníkov.
Tí už protestovali, že potreba vyrobiť špeciálne tašky iba pre New York zvýši ich výrobné náklady. Obchodníci takisto upozornili na skutočnosť, že bude problematické presne odvážiť odovzdané plastové tašky.
Aj napriek protestom to však bude ďalší krok na zníženie množstva nerecyklovaných tašiek, ktoré sa nekontrolovane vracajú do životného prostredia a znečisťujú lesy, vodné plochy, či okolie obývaných štvrtí. Podľa údajov EPA môže ich rozklad trvať až tisíc rokov, pričom pri miere recyklácii dosahujúcej len približne 6 percent, ide o obrovské množstvá odpadu.
V štáte Kalifornia platí od 1. júla minulého roka podobné riešenie ako v New Yorku. Každý väčší obchod je povinný poskytnúť zákazníkom kontajner na zber použitých tašiek. Mnohí však o tom vôbec nevedia a špeciálne kontajnery používajú ako bežné odpadkové koše.
Plastové tašky boli na trh uvedené pred 30 rokmi a postupne si našli miesto takmer v každom obchode. Ich nízke výrobné náklady a jednoduchá distribúcia viedli k ich rýchlemu rozšíreniu.
Ako prvú severoamerickú krajinu, kde boli zakázané, menuje agentúra Associated Press Kanadu. Ako najúčinnejšiu uvádza zmenu v Írsku, kde v roku 2003 zaviedli špeciálnu 22-percentnú daň na plastové tašky. V júli minulého roka ju dokonca zvýšili o ďalších 10 percent.
V USA bolo najradikálnejšie San Francisco, kde v apríli 2007 kompletne zakázali používanie klasických plastových tašiek a nahradilo ich buď papierovými vreckami, alebo taškami z bioplastu, ktorý sa jednoducho a rýchlo rozkladá. O zákaze poskytovať tenké plastové tašky bezplatne rozhodla tento týždeň aj Čína.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) jh