Najznámejší Novozélanďan a jeden z najväčších dobrodruhov 20. storočia naposledy vydýchol v mestskej nemocnici v Aucklande okolo 9.00 hod miestneho času. Niekoľko posledných rokov ho trápili zdravotné problémy, informovala kancelária novozélanskej premiérky Helen Clarkovej, ktorá však nezverejnila presnú príčinu smrti tejto slávnej osobnosti. Miestne médiá priniesli informácie, že Hillary trpel údajne dlhodobým zápalom pľúc.
Horolezec, ktorý zasvätil značnú časť života pomoci obyvateľom horských oblastí Nepálu, zostal aj po dosiahnutí veľkých úspechov skromným človekom a preferoval jednoduchú prezývku Ed.
"Sir Ed sám seba považoval iba za obyčajného Novozélanďana," uviedla vo svojom vyhlásení Clarková. " V skutočnosti bol však osobnosťou kolosálnych rozmerov. Nielenže pokoril Mount Everest, ale naplnil svoj život skutkami ľudskosti, odhodlaním a veľkorysosťou," dodala premiérka.
Hillary, narodený 20. júla 1919 v Tuakau južne od Aucklandu, sa počas svojho života preslávil niekoľkými heroickými činmi. Okrem zdolania Everestu, pokoril ešte ďalších desať himalájskych velikánov počas horolezeckých výprav v rokoch 1956 až 1965. Ďalším triumfom sa stalo dosiahnutie Južného pólu 4. januára 1958 v rámci britskej polárnej expedície.
V roku 1953 získal titul rytier Rádu britského impéria (KBE). V roku 1987 dostal Rád Nového Zélandu, o osem rokov neskôr - 23. apríla 1995 mu udelili jedno z najvyšších britských vyznamenaní Podväzkový rád.
Jeho život naplnený túžbou po poznaní a dobrodružstve poznačila však rodinná tragédia, keď v roku 1975 stratil manželku Louise aj s dcérou Belindou. Obidve zahynuli pri leteckom nešťastí blízko nepálskeho Káthmandú na ceste za Hillarym, ktorý v neďalekej dedine pomáhal budovať miestnu nemocnicu.
V decembri 1989 sa dobrodruh druhýkrát oženil, s vdovou po svojom priateľovi Petrovi Mulgrewovi - June Mulgrewovou.
Veľkú časť svojho života pomáhal šerpom v chudobnom Nepále prostredníctvom Himalayan Trust, ktorý založil a venoval mu väčšinu svojho času i energie. Podarilo sa mu vybudovať mnoho škôl a nemocníc v tomto vzdialenom himalájskom regióne - rodnom kraji Hillaryho druha šerpu Tenzinga Norgaya, s ktorým bok po boku zdolali najvyššiu horu sveta.
V otcových stopách sa rozhodol kráčať jeho syn Peter Hillary, ktorý sa stal tiež horolezcom a v roku 2003 spolu s Norgayovým synom vystúpil na Mount Everest a oslávil tak 50. výročie výstupu na najvyšší štít Zeme.
Poslednú návštevu Himalájí uskutočnil Hillary - pre svoju výšku 1,88 centimetrov prezývaný Nepálčanmi "Veľký muž" - v sprievode neoficiálnej kronikárky himalájskych expedícií Elizabeth Hawleyovej v apríli 2007.
"Všetci máme svoje sny. Edmund mal však energiu a vôľu ich aj uskutočniť," uviedol v roku 1993 Hillaryho dlhoročný priateľ Jim Wilson.
Správu priniesla agentúra Associated Press.
Nepálska komunita šerpov smúti za Sirom Edmundom Hillarym, ktorý v roku 1953 ako prvý zdolal najvyššiu horu sveta Mount Everest. Legendárny horolezec zomrel v noci zo štvrtka na piatok okolo 9. hod miestneho času vo veku 88 rokov v nemocnici v Aucklande v jeho rodnom Novom Zélande. Šerpovia zapálili maslové kahance a v kláštoroch dali odslúžiť budhistické modlitby za horolezca, ktorý v roku 2003 získal čestné občianstvo za podporu Nepálu, ako aj svoje úsilie pomôcť chudobným horským dedinám.
"Považujeme ho za druhého otca," povedal viceprezident Nepálskeho horolezeckého združenia, šerpa Zimba Zangbu, ktorý navštevoval jednu z prvých škôl postavených Hillarym v regióne Solokhumbu na úpätí Everestu. Združenie plánuje v horolezeckom parku vybudovať pamätník venovaný svetoznámemu horolezcovi. Minister turizmu, kultúry a civilného letectva himalájskej krajiny uviedol, že smrť Hillaryho je pre Nepál veľkou stratou. "Prišli sme o drahého priateľa a svetoznámeho hrdinu," uviedol pre agentúru AFP Prithvi Subba Gurung. "Bol neoficiálnym veľvyslancom Nepálu. Keď Nepál zasiahol konflikt, vždy prišil a podporil ho," dodal v súvislosti s desaťročnou občianskou vojnou s maoistami.