Alžír 10. januára (TASR) - Alžírska pobrežná stráž zadržala v stredu takmer 40 ľudí, ktorí sa na dvoch člnoch pokúšali dostať do Európy. Ide o ďalší prípad, poukazujúci na rastúci počet migrantov z Alžírska, uviedla dnes agentúra AP.
Prvú skupinu, pozostávajúcu z 20 osôb, zastavili na otvorenom mori asi 70 kilometrov od mesta El-Kala. Pobrežnú stráž upozornila na čln plný ľudí posádka nákladnej lode. Ďalších 18 migrantov zadržali pri pobreží neďaleko mesta Annaba.
Mladí Alžírčania, túžiaci po lepšom živote, sa v čoraz väčšom počte pokúšajú dostať do Európy. V roku 2007 zadržali alžírske úrady takmer 1600 takýchto osôb, kým v roku 2005 to bolo 335 ľudí.
Mnohých sa však už nepodarilo zachrániť, utečenci používajú na plavbu nevhodné člny. V roku 2007 vytiahli z mora 83 mŕtvych, v roku 2005 to bolo 29 ľudí. V Alžírsku sú pokusy o útek do Európy na člnoch novým fenoménom, súvisiacim s chudobou a nezamestnanosťou.