Teraz sa stal nielen premiérom provincie, ale aj mužom, od ktorého sa čaká, že Kosovo privedie k štátnosti.
Po potvrdení jeho koaličného kabinetu parlamentom Thaci sľúbil, že Kosovo nezávislosť vyhlási v priebehu "pár týždňov".
"Ubezpečujem vás, že v priebehu pár týždňov vyhlásime nezávislosť," povedal novinárom. Zdôraznil, že k tomu nedôjde bez súhlasu USA a EÚ.
Thaci (39) je všeobecne považovaný za prefíkaného politika, ktorý tvrdo bojoval o to, aby sa dostal k moci. Jeho Demokratická strana Kosova (PDK) zvíťazila vo voľbách konaných 17. novembra, keď kosovskí Albánci zverili provinciu do rúk bývalého povstalca.
Thaci sa narodil v centrálnej časti Kosova v regióne Drenica, považovanom za baštu tvrdého jadra kosovských separatistov, ktorý bol koncom 90. rokov centrom ozbrojeného odporu proti srbským úradom.
V marci 1997 v oblasti došlo k zbabranej operácii srbskej polície proti sídlu albánskej rodiny obviňovanej z útokov proti úradom. Zabitie vyše 50 členov rodiny - vrátane žien a detí - viedlo k nárastu podpory pre Kosovskú oslobodzovaciu armádu (UCK), ktorá po desaťročí politiky pasívneho odporu vedenej intelektuálom a pacifistom Ibrahimom Rugovom začala ozbrojený boj proti srbskej vláde v provincii.
Thaci - známy pod bojovým menom "Had" - sa vynoril ako politický líder UCK po tom, čo sa skupina v roku 1997 prihlásila k zodpovednosti za sériu útokov proti srbským vládnym cieľom. V tom čase študent histórie, Thaci spolu so svojimi druhmi spochybnil Rugovovu politiku nenásilia.
Diskriminačná politika juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a jeho brutálna kampaň proti civilistom, sprevádzajúca snahy o zlikvidovanie povstalcov, zvýšila podporu Albáncov pre povstanie, ktoré v roku 1998 prerástlo do plnej vojny. Vďaka bojom sa Kosovo dostalo medzi hlavné body agendy medzinárodného spoločenstva.
Oblečený v džínsoch, košeli a so slnečnými okuliarmi na očiach putoval Thaci v lete 1998 po dedinách, kde UCK získala kontrolu. O niečo neskôr sa stal členom kosovskej delegácie na medzinárodných rokovaniach o ukončení vojny vo francúzskom Rambouillet.
Mladý líder - často prirovnávaný ku Gerrymu Adamsovi, lídrovi politického krídla medzičasom rozpustenej Írskej republikánskej armády (IRA) - si v krátkom čase posilnil svoje postavenie a získal rešpekt vtedajšej šéfky americkej diplomacie Madeleine Albrightovej.
Na rokovaniach museli Thaciho určitý čas presviedčať, aby podpísal kompromisnú dohodu, ktorá nezaručovala nezávislosť. Rokovania prerušil a odletel do Kosova, kde upokojil spolubojovníkov nespokojných s jeho výkonom. Po získaní ich podpory sa do Francúzska vrátil a dohodu za kosovskú stranu podpísal.
Rokovania stroskotali na tom, že Belehrad odmietol dohodu podpísať kvôli ustanoveniu o stiahnutí všetkých svojich vojenských a policajných jednotiek z Kosova, načo NATO spustilo 78-dňové nálety na Juhosláviu.
Bombardovanie prinútilo Belehrad stiahnuť svoje jednotky z provincie, ktorá sa v júni 1999 dostala pod správu OSN. Aliancia do Kosova vyslala mierovú jednotku KFOR.
Po vojne medzinárodní predstavitelia Thaciho obletovali ako lídra, ktorý je schopný priniesť stabilitu do provincie zničenej konfliktom a hlbokou etnickou nenávisťou. Zohral kľúčovú rolu pri rozpustení UCK a jej transformácii na ľahko vyzbrojenú jednotku pre výnimočné situácie.
Uniformu vymenil za oblek a vytvoril Demokratickú stranu Kosova (PDK), v ktorej sa pod jeho vedením združili bývalí povstalci. Dopady konfliktu však poškodili jeho povesť, keďže kosovskí Albánci začali Thaciho a rebelov viniť z chaosu, ktorý pretrvával niekoľko mesiacov po konflikte.
V rámci povojnových nepokojov z Kosova ušli tisícky Srbov pred vlnou odvetných útokov. Provinciu ovládla nezákonnosť a pod kontrolu ju dostali až vojaci NATO a úrady OSN.
Thaci, ktorý mal v roku 2000 v prvých komunálnych voľbách podľa očakávaní drvivo zvíťaziť, utrpel porážku od Rugovu. Ten opäť zvíťazil v parlamentných voľbách v roku 2001 a Thaci - až do minulého novembra - nezvíťazil v žiadnych iných voľbách. K horšiemu výsledku LDK prispel jeho rozkol po tom, čo Rugova v januári 2006 zomrel.
PDK stále zostávala druhou najsilnejšou stranou, čo Thacimu zaistilo poprednú rolu v ďalšom vývoji Kosova, vrátane rokovaní so Srbskom o budúcom štatúte provincie.
Profil priniesla agentúra AP.
2 ari juh