Burnt Forest 9. januára (TASR) - Kenský prezident Mwai Kibaki dnes prisľúbil, že potrestá politikov, ktorí rozpútavajú násilie. Vyjadril sa tak pri svojej návšteve oblasti, ktorá bola najviac postihnutá zrážkami medzi súperiacimi politickými prívržencami.
Jeho helikoptéru, ktorou priletel do oblasti v západnej Keni s názvom Burnt Forest, prišlo privítať tisíce prívržencov. Kibaki sľúbil, že tým, ktorí ostali bez domovov, pomôže so začatím nového života.
Viac ako 250.000 Keňanov muselo podľa humanitárnych organizácií utiecť zo svojich domovov kvôli útokom znepriatelených skupín. Domy sú spálené a úroda zničená, uviedli organizácie.
Mnoho obyvateľov z údolia Rift Valley , kde dav zapálil kostol a zabil tak 30 ľudí, ktorí sa v ňom ukrývali, obviňuje politikov z rozdúchavania násilia. V tejto oblasti pri násilnostiach zahynulo viac ako 200 ľudí, prevažne príslušníkov Kibakiho kmeňa Kikuju, uvádza agentúra Reuters.
"Politici, ktorí podnecujú ľudí k páchaniu násilia - vláda ich zatkne a súd ich potrestá. Oni vedia, kto sú," povedal Kibaki stojac na podomácky vyrobenom pódiu zakrytom kenskou vlajkou. Opozícia pritom obvinila aj Kibakiho stúpencov z rozdúchavania násilia.
Kibaki takto verejne vystúpil prvýkrát po tom, ako vypuklo násilie kvôli sporným voľbám z 27. decembra minulého roku, ktoré opozičný líder Rail Odinga nazval podvodom.
Situáciu v Keni sa snažia riešiť aj zahraniční africkí sprostredkovatelia. Dnes s oboma kenskými politickými rivalmi, Kibakim a Odingom, rokoval ghanský prezident a predseda Africkej únie (AÚ) John Kufuora. Minulý týždeň samostatne rokoval s oboma lídrami bývalý juhoafrický arcibiskup a laureát Nobelovej ceny za mier Desmond Tutu, ktorý dnes povedal, aby svet nevzdával nádej na mierové riešenie kenskej krízy.
"Nemyslím si, že by sme mali byť príliš zronení," povedal Tutu. "Situácia je ako na horskej dráhe. Raz ste vysoko a všetko vyzerá nádejne a potom sa dostanete dole, pretože sa niečo stalo, pretože niekto niečo povedal," dodal bývalý arcibiskup.
Podľa neho sú obaja politici naozaj otvorení dialógu a prezident Kibaki neváhal ani hovoriť o koalícii. Bývalý arcibiskup sa však vyjadril aj v tom smere, že tvrdenia Odingovej opozičnej strany Oranžové demokratické hnutie (ODM) o volebnom podvode majú svoje opodstatnenie.
Tutu hovoril aj s kenskými cirkevnými lídrami, podľa ktorých napätie v spoločnosti rástlo už niekoľko rokov. Mnohí ľudia sa cítili odstrčení a boli rozhnevaní na zhromažďovanie moci a peňazí v rukách malej skupiny ľudí.
"Utláčaní zostanú utláčanými a perspektíva, že sa ich stav zmení, bola malá. Hnev tak v priebehu rokov postupne narastal," povedal Tutu.
1 kol juh