SME

Kosovským prezidentom je opäť Fatmir Sejdiu

Nový kosovský parlament v stredu opätovne zvolil Fatmira Sejdia za prezidenta provincie. Hlasovalo zaňho 68 poslancov. Jeho protikandidát Naim Maloqu dostal 39 hlasov.

Sejdia, ktorý sa stal prezidentom po smrti Ibrahima Rugovu v januári 2006, opätovne zvolili na základe dohody o spoločnej vláde jeho Demokratickej ligy Kosova a Demokratickej strany designovaného premiéra Hashima Thaçiho. Sejdiu povedal, že dohoda "predstavuje garancie našej oddanosti...vyhlásiť nezávislosť Kosova."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kosovo je pod správou OSN od roku 1999, kedy letecká kampaň NATO zastavila tvrdé zákroky Belehradu proti etnickým Albáncom, ktorí sa usilovali o nezávislosť provincie. Po tom, ako rokovania medzi Belehradom a Prištinou o budúcom štatúte provincie zlyhali, lídri etnických Albáncov oznámili, že začiatkom tohto roka jednostranne vyhlásia nezávislosť.

SkryťVypnúť reklamu

Parlament schválil vládu bývalého lídra rebelov Hashima Thaciho

Kosovský parlament dnes schválil koaličnú vládu vedenú bývalým politickým lídrom separatistických povstalcov Hashimom Thacim, ktorá podľa očakávaní v najbližších týždňoch povedie problémový región k nezávislosti na Srbsku.

Thaci (39) sa stal premiérom vlády zloženej z Demokratickej strany Kosova (PDK) a Demokratického zväzu Kosova (LDK) prezidenta Fatmira Sejdiua. Tie vo voľbách konaných 17. novembra skončili na prvom a druhom mieste. Obe strany majú v 120-člennom parlamente dovedna 62 kresiel - PDK 37 a LDK 25.

"Naším cieľom je urobiť Kosovo nezávislé v prvej časti tohto roka," povedal Thaci poslancom. "Čoskoro si splníme náš sen a naplníme naše právo. ... Kosovo bude nezávislé," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe koaličnej zmluvy parlament pred schválením vlády tiež potvrdil prezidenta Sejdiua na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Prezident parlamentu povedal, že Kosovo "realizuje vôľu svojich obyvateľov".

"Kosovo čoskoro dostane medzinárodný súhlas pre nezávislosť," povedal Sejdiu, ktorý opozičného kandidáta porazil v treťom kole tajného hlasovania, v ktorom na zvolenie stačila jednoduchá väčšina.

Partnerstvo PDK a LDK však zrejme nebude jednoduché, vzhľadom na dlhodobú rivalitu ešte z čias kosovskej vojny z konca 90. rokov.

Vláda má 15 ministerstiev. Thaciho strana kontroluje sedem, vrátane ministerstva financií, hospodárstva, energetiky a školstva. Sejdiuova strana päť, vrátane ministerstva spravodlivosti a zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Tri kabinetné posty obsadili zástupcovia menšín vrátane dvoch zástupcov srbských strán, ktoré voľby nebojkotovali. Tí povedú ministerstvo sociálnych vecí, resp. oddelenie pre návrat srbských utečencov, ktorí provinciu opustili po kosovskej vojne.

Samostatnosť dvojmiliónovej provincie s 90-percentnou albánskou väčšinou podporujú USA a väčšina krajín EÚ - vrátane všetkých najväčších - ktoré vyjadrili ochotu uznať aj nezávislosť vyhlásenú jednostranne, bez schválenia OSN.

Proti nezávislosti rozhodne vystupuje Srbsko, ktoré región považuje za kolísku svojej štátnosti a provincii ponúka širokú autonómiu s tým, že aspoň formálne zostane v jeho hraniciach. Na stranu Belehradu sa postavilo Rusko, pravoslávny spojenec Srbska, ktoré ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN minulý rok zablokovalo Západom predložený návrh na udelenie nezávislosti. Belehrad spolu s Moskvou presadzujú pokračovanie rokovaní o budúcom štatúte Kosova, tie však podľa západných mocností nemajú po takmer dvoch rokoch bezvýsledného medzinárodného sprostredkovania význam. Ostatné rokovania medzi Belehradom a Prištinou sa oficiálne skončili 10. decembra 2007.

SkryťVypnúť reklamu

Thaci sľúbil, že vyhlásenie nezávislosti bude jeho hlavnou prioritou, zároveň zdôraznil, že akýkoľvek krok týmto smerom bude Priština koordinovať s USA a EÚ.

Západ chce širšiu koalíciu

Západní diplomati vyzývali na vytvorenie širokej koalície, ktorá podľa nich zaručí stabilitu v čase približovania Kosova k nezávislosti.

K vyhláseniu podľa očakávaní nedôjde pred srbskými prezidentskými voľbami vypísanými na 20. januára a pravdepodobným druhým kolom hlasovania 3. februára. Vyhlásenie nezávislosti by totiž zvýšilo volebné zisky lídra srbských ultranacionalistov Tomislava Nikoliča, hlavného vyzývateľa úradujúceho prezidenta, prozápadného Borisa Tadiča.

Kosovskoalbánski lídri odmietli uviesť termín vyhlásenia nezávislosti, naznačili však, že budú presadzovať odtrhnutie od Srbska ešte začiatkom tohto roku.

SkryťVypnúť reklamu

Thaciho PDK je najväčšou stranou vytvorenou bývalými členmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Rebeli v rokoch 1998-99 zvádzali boje s jednotkami Belehradu, čím zatlačili do úzadia LDK, ktorá pod vedením charizmatického Ibrahima Rugovu desaťročie viedla politiku pasívneho odporu proti útlaku zo strany režimu srbského lídra Slobodana Miloševiča. Eskalujúci konflikt sa skončil v júni 1999 po 78-dňových náletoch NATO na vtedajšiu Juhosláviu, keď sa provincia dostala pod správu OSN. Kosovo oficiálne zostáva súčasťou Srbska.

Rugova v januári 2006 zomrel, čo prispelo k tomu, že LDK v minulých voľbách po prvý raz v histórii nezvíťazil.

Thaci - ktorý vďaka schopnosti unikať srbskej polícii získal prezývku "Had" - sa na scéne objavil ako politický líder UCK v roku 1997, keď sa ozbrojenci prihlásili k zodpovednosti za sériu útokov na srbské úrady. Narodil sa v regióne Drenica v centrálnej časti Kosova, ktorý je považovaný za baštu ozbrojeného odporu Albáncov proti vláde Belehradu.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivity UCK viedli k tomu, že Miloševičov režim v snahe zlikvidovať povstalcov spustil brutálnu kampaň aj proti kosovskoalbánskym civilistom, čo zvýšilo podporu UCK. Otvorený konflikt vypukol v roku 1998, keď sa Kosovo dostalo do centra pozornosti medzinárodného spoločenstva.

V kabinete aj dvaja Srbi

Nová vláda má okrem 15 ministrov aj dvoch vicepremiérov - Hajredina Kuciho (PDK) a Rameho Manaja (LDK). Parlament za svojho predsedu zvolil Jakupa Krasniciho (57), ktorý koncom 90. rokov patril k lídrom UCK. Historik bol členom kosovskej delegácie na neúspešných mierových rokovaniach vo francúzskom Rambouillet z februára 1999.

Podpredseda PDK, bývalý haagsky obžalovaný Fatmir Limaj je ministrom dopravy a telekomunikácií. Ministerstvo školstva vedie intelektuál Enver Hoxhaj, ktorý sa do úzkeho kruhu Thaciho spolupracovníkov dostal len pred pár rokmi. Doterajší šéf úradu pre privatizáciu (KTA) Ahmet Shala bude zodpovedný za hospodárstvo a financie.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo spravodlivosti vedie právnička Nekibe Kelmendiová, prominentná postava LDK. Dlhoročná spolupracovníčka Rugovu zažila najdramatickejšie okamihy svojho života v marci 1999, keď sa začali nálety NATO na Juhosláviu. V prvú noc bombardovania srbská polícia z ich rodinného domu odviedla jej manžela Bajrama - tiež známeho právnika - a dvoch synov. Nasledujúci deň ich našli mŕtvych na okraji cesty.

Ministerstvo kultúry vedie Skender Hyseni, doterajší hovorca tímu kosovských vyjednávačov na rokovania so Srbskom.

Z troch kabinetných kresiel pre predstaviteľov menšín pripadli dve Srbom. Boban Stankovič a Nenad Rašič sú zodpovední za návrat utečencov a sociálne otázky. Obaja sú funkcionármi malých strán z centrálneho Kosova, ktoré - na rozdiel od hlavných politických subjektov kosovských Srbov - ignorovali výzvy Belehradu a novembrové voľby nebojkotovali.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 763
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 665
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 680
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 214
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Páchateľom sa najprv z miesta podarilo ujsť.


TASR
Donald Trump

Jednotlivci alebo krajiny už nebudú môcť obchodovať s USA.


TASR 3

V meste boli postavené početné zátarasy.


TASR

V Belehrade sa demonštranti zhromaždili pred vládnou budovou.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu