V Moskve má vyrásť najväčšia budova sveta. Sklenená pyramída však nevyvoláva len nadšenie, mnohí si myslia, že sa do ruskej metropoly nehodí.
MOSKVA, PRAHA. Rusi budú mať nielen najväčší nelietajúci raketoplán na svete, najväčšie jazero, ale i najväčšiu budovu na planéte. Jeden z najznámejších svetových architektov Brit Normann Foster sa už pustil do práce nad moskovským „krištáľovým ostrovom“, ako sa novému ruskému megalomanskému projektu za 4 miliardy hovorí.
Gigantická, guľatá pyramída má byť vysoká 449,88 metra, s priemerom v najširšom mieste 701 metrov, s celkovou plochou 2 milióny 670tisíc štvorcových metrov, to je údajne najambicióznejší projekt svojho druhu v súčasnosti vo svete.
Skeptickí ruskí architekti
Avšak ruskí špecialisti sú k sklenenej stavbe upevnenej navyše originálne – kotvovými lanami – značne skeptickí. Riaditeľ Štátneho inštitútu vedy a umenia Alexej Kokoš tvrdí, že výškové stavby sú už len rozmarom Číňanov a niektorých štátov juhovýchodnej Ázie. Naopak, zvyšok sveta si podľa experta „chce zachovať historické jadro s dôležitými architektonickými siluetami“.
Známa ruská architektka Alexandra Musorinová má pocit, že jej oveľa slávnejší britský kolega necíti dobre Moskvu. „Jeho projekt potrebuje obrovskú plochu a zodpovedajúce okolie,“ zdôraznila a upozornila na to, že ruská metropola bola už dostatočne zohavená necitlivými zásahmi.
Moskovskí radní páni však projekt podporujú, hlavne pre jeho planetárnuj výničmonosť. Sú ochotní objekt umiestniť niekoľko kilometrov od centra Moskvy, na prospekte Andropova, aby symbolizoval obdobie prudkého vzostupu ruskej metropoly. Nejde síce o najvyššiu budovu, ale najobjemnejšia na svete bude celkom isto.
Nič pre bežného Rusa
Vnútri krištáľového ostrova by malo byť 900 luxusných bytov, na ktoré však rozhodne priemerný ruský občan nedosiahne. Ani do športových sál, kín, múzeí a divadiel zrejme bežný Rus nezavíta príliš často. Špeciálnu medzinárodnú školu bude navštevovať 500 vybraných talentovaných a hlavne bohatých žiakov. Do hotela sa zmestí tritisíc hostí. Celá stavba by mala zmeniť panorámu Moskvy v roku 2014.
Tak ako plánovaná, rozporuplná veža plynárenského gigantu Gazprom v Petrohrade, ktorá má zohaviť historické centrum mesta tak, že ho zrejme vyškrtnú zo zoznamu UNESCO, aj budúci krištáľový ostrov má byť symbolom. Symbolom nového Ruska, nových boháčov, novej veľmoci. A svet by sa naň mal pozerať s rešpektom a obdivom, tak ako na sklenenú pyramídu.
VIZUALIZÁCIA – FOSTER AND PARTNERS |
Autor: Agentúra Epicentrum