Washington 9. januára (TASR) - Spojené štáty dnes pochválili kenského prezidenta Mwaia Kibakiho za to, že objasnil vládne nominácie, ktorými zamýšľa udržať chod vlády, a nie vyvolávať konflikty s opozíciou.
Hovorca amerického ministerstva zahraničia Sean McCormack novinárom povedal, že vrchný americký vyslanec pre Afriku Jendayi Frazer diskutoval v utorok s Kibakim o vládnych nomináciách, ktoré vyvolali násilné reakcie. McCormack v utorok nazval správy o nomináciách sklamaním.
"Boli sme jednoznačne sklamaní. (Kibaki sa) teraz k tomu vyjadril a povedal, ako to myslel, a to je pozitívne," povedal McCormack. "Čo je naozaj dôležité je to, že spolu budú rokovať a nebudú to (nominácie) brať ako prekážku," dodal hovorca.
Zo západnej Kene dnes prúdili ďalší utečenci po tom, ako vypuklo nové politické násilie. Kibaki povedal, že by ľudia napriek strachu nemali utekať. Zároveň zdôraznil, že sa bude držať moci, aj keď bol obvinený z "ukradnutia" prezidentských volieb.
Odinga a jeho Oranžové demokratické hnutie (ODM) neuznalo víťazstvo prezidentovej Strany národnej jednoty (PNU) a znovuzvolenie Kibakiho. Obe strany sa navzájom obviňujú z manipulácie volieb z 27. decembra.
Odinga vyjadril ochotu rokovať s Kibakim iba za prítomnosti ghanského prezidenta a predsedu Africkej únie (AÚ) Johna Kufuora. Ten dnes striedavo hovoril s kenským prezidentom Kibakim a opozičným lídrom Odingom, aby sa pokúsil nájsť riešenie pre politickú situáciu v Keni. Kufuor sa s Kibakim stretol v jeho vládnom sídle a rezidencii, potom odišiel do hotela rokovať s Odingom. Ďalšie rozhovory s oboma politikmi by dnes mali nasledovať.
Etnicky podmienené násilie medzi prívržencami oboch politických táborov si zatiaľ vyžiadalo okolo 500 obetí, tisíce ľudí sú na úteku.
Správu priniesla tlačová agentúra AP.
2 12 kol bar