KOGELO 9. januára (SITA/AP) - V malej kenskej dedine Kogelo rodina nádejného amerického prezidentského kandidáta Baracka Obamu pozorne sleduje vývoj prezidentských primáriek. "Stále má dobré šance," reagoval Obamov strýko 41-ročný Said Obama na správy, že v demokratických primárkach v New Hampshire jeho synovca tesne porazila Hillary Clintonová, ktorá 39 percent hlasov a Obama mal 36-percentnú podporu voličov.
Dedina Kogelo sa vyhla etnickému násiliu, ktoré v Keni vypuklo po kontroverzných prezidentských voľbách 27. decembra. Politický spor prerástol do násilia medzi vplyvnými Kikujmi podporujúcimi znovuzvoleného prezidenta Mwaia Kibakiho a predstaviteľmi kmeňa Luo, ku ktorému patrí porazený opozičný kandidát Raila Odinga ako aj Obamova rodina.
"Keby bol dnes Barack Obama v Keni, snažil by sa dostať politické špičky za okrúhly stôl, aby našli východisko z problémov, ktoré ničia našu krajinu," povedal strýko Said. Senátor Obama podľa jeho hovorcu Roberta Gibbsa v pondelok skutočne hovoril o situácii v Keni s opozičným lídrom Odingom. Ten pre BBC potvrdil, že Obama mu zavolal počas kampane a sľúbil mu, že sa porozpráva s prezidentom Kibakim. Odinga tiež povedal, že on a Obama sú príbuzní, čo však hovorca Riggs nevedel potvrdiť. Obama počas kampane vyhlásil, že situáciu v Keni pozorne sleduje a urobí všetko pre mierové riešenie krízy.
Počas poslednej návštevy Kene senátor Obama poukázal na problémy, o ktorých sa tam otvorene nehovorí. Kritizoval najmä vysokú úroveň korupcie a dominanciu kmeňovej politiky. "Vláde sa to nepáčilo," povedal Obamov strýko.
Barack Obama sa narodil v Honolulu kenskému otcovi a americkej matke. Vyrastal na Hawai a v Indonézii. Otca veľmi nepoznal, pretože rodičia sa rozišli a otec sa vrátil do Kene, kde v roku 1982 zomrel pri automobilovej nehode. Politická kariéra Baracka Obamu v USA však vzbudzuje v Keni veľký záujem - počas poslednej návštevy si ho prišli vypočuť tisíce ľudí.