Belehrad/Washington 8. januára (TASR) - Exminister zahraničných vecí USA a bývalý veľvyslanec v Juhoslávii Lawrence Eagleburger vyslovil presvedčenie, že existujú dobré dôvody pre "odpor proti medzinárodným snahám" o nezávislosť Kosova. Citujúc z jeho vyjadrenia pre rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky to dnes uviedla srbská agentúra Tanjug.
Nejednotnosť v otázke budúcnosti odštiepeneckej provincie pripisuje Eagleburger konfliktu medzi princípom sebaurčenia a princípom suverenity. Podľa diplomata, ktorý ako minister pôsobil za vlády Georgea Busha staršieho, je "hlboko znepokojujúce," že medzinárodné spoločenstvo - vrátane USA - podporuje odčlenenie časti územia jedného štátu a jej vyhlásenie za nezávislý štát. Toto nie je niečo, z čoho by chcel niekto urobiť tradíciu.
"Existujú veľmi dobré dôvody pre odpor voči medzinárodným snahám o oddelenie Kosova od Srbska," povedal Eagleburger podľa Tanjugu.
Dá sa argumentovať, že existujú problémy medzi Srbmi a kosovskými Albáncami. Skutočný problém však spočíva "vo vytvorení praxe," v rámci ktorej si medzinárodné spoločenstvo vzalo právo nariadiť alebo vyvíjaním tlaku zaistiť odobratie určitého územia jeho formálnemu vlastníkovi a pripraviť ho o suverenitu nad týmto územím.
Kosovo, prevažne Albáncami obývaný región, je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu zastavili dvojročný konflikt medzi tamojšími separatistami a jednotkami Belehradu. Očakáva sa, že - s podporou USA a väčšiny krajín EÚ - kosovskí lídri v krátkom čase vyhlásia nezávislosť.
Srbsko, podporované Ruskom, odmieta v otázke Kosova ustúpiť a trvá na tom, aby aspoň formálne zostalo v jeho hraniciach. Regiónu ponúka veľmi širokú autonómiu.
Správu priniesla agentúra APA.