WASHINGTON 8. januára (SITA/AP) - Návšteva tureckého prezidenta v Spojených štátoch a jeho utorkové stretnutie s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom sa považuje za jasný znak výrazného zlepšenia vzťahov medzi spojencami z NATO po piatich rokoch chladných vzťahov. Návšteva Abdullaha Güla nasleduje dva mesiace po novembrovej návšteve premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá vyústila do sľubu prezidenta Busha, že USA budú s Tureckom zdieľať spravodajské informácie o povstalcoch zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) a nebudú namietať proti tureckým operáciám namiereným proti kurdským gerilám v severnom Iraku.
Gül sa počas raňajok stretáva s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou, stretnutie s Bushom je naplánované v čase obeda. Na programe má v utorok aj stretnutie s viceprezidentom Dickom Cheneym, s ministrom obrany Robertom Gatesom sa stretne v stredu. Následne odletí do New Yorku na stretnutie s generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom.
Turecko a USA po Erdoganovej návšteve vytvorili v Ankare koordinačné centrum, aby mohli Turci, Iračania a Američania zdieľať spravodajské informácie - prvá turecká operácia s použitím týchto informácií nasledovala 16. decembra. Turecký denník Sabah označil posledné mesiace za "novú éru" vo vzťahoch s USA, denník Hurriyet zase citoval Gülove slová, ktorý vyhlásil, že ak USA pomôžu Turecku v boji proti kurdskej hrozbe, Ankara zasa rozšíri svoju pomoc na pôde Iraku.
V predchádzajúcich rokoch boli bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami viac ako chladné. V roku 2003 v čase začiatku vojny v Iraku turecký parlament odmietol žiadosť USA o vyslanie jednotiek do Iraku cez turecké územie. Americký Výbor pre zahraničné záležitosti Snemovne reprezentantov zase minulý rok schválil nezáväznú rezolúciu, ktorá masakry Arménov počas 1. svetovej vojny označila za genocídu. Turecko zareagovalo stiahnutím svojho veľvyslanca z Washingtonu.