Washington 8. januára (TASR) Sudcovia Najvyššieho súdu USA sa začali v pondelok zaoberať ústavnosťou popráv smrtiacou injekciou. Právnici zo štátu Kentucky sa snažili sudcov presvedčiť, že trojfázová procedúra podávania smrtiacich látok odsúdencom na smrť je v rozpore s ôsmym dodatkom americkej ústavy, ktorý zakazuje kruté a nezvyčajné tresty.
Prvé reakcie sudcov však svedčia o ich skeptických postojoch. V ich komentároch a otázkach boli zreteľné pochybnosti, či smrtiaca injekcia vo svojej súčasnej podobe naozaj spôsobuje bolestivé umieranie. Prvý deň pojednávania ukázal, že existuje len málo dôkazov o tom, ako v skutočnosti smrtiaca injekcia funguje. Podľa právnika Donalda Verrilla ml. je však protiústavné už aj riziko, že smrtiace látky nebudú podané správne. Práve Verrilli je právnikom, ktorý pred Najvyšším súdom predniesol prípad dvoch väzňov z Kentucky. Tí kvôli tzv. zbytočnému riziku bolesti požadujú postaviť tento spôsob popravy mimo ústavu.
Podľa predsedu súdu Johna G. Robertsa však v prípade správneho podania látok odsúdenci zomierajú v pokoji. Ďalší z konzervatívnych sudcov Antonin Scalia uviedol, že ústava neobsahuje požiadavku bezbolestnosti. Naopak John Paul Stevens, jeden z najliberálnejších sudcov, vyjadril obavy, že druhá zložka smrtiacej látky môže spôsobiť mučivé bolesti.
Obhajcovia požadujú, aby sa popravy vykonávali iným spôsobom. Konkrétne hovorili o jednozložkovej zmesi barbiturátov, ktorá by mala usmrcovať bezbolestne. "Štandardné by malo byť, že v situácii ako je táto, keď bolesť môže byť mučivá a desivá, je možné zabrániť jej dostupnými alternatívami, a to predovšetkým prechodom na protokol založený na barbiturátoch, ktoré majú nulové riziko bolesti," uviedol Verrilli. Sudcovia však pre nedostatok dôkazov vyjadrili pochybnosti, či je táto metóda skutočne lepšia a spoľahlivejšia.
Komentátori amerických denníkov predpokladajú, že najvyšší súd požiada o viac dôkazov. Analytici, ale aj samotní sudcovia sa obávajú, že tento spor môže byť začiatkom súdnych procesov o spoľahlivosti metód, čo by mohlo viesť k faktickému zastaveniu výkonu popráv. Oficiálny verdikt súdu by mal byť podľa televíznej stanice CNN známy v júni tohto roka.
Usmrcovanie odsúdených väzňov smrteľnou injekciou má tri fázy. Väzňom najprv podanjú anestetikum, po ktorom prichádza na rad zložka paralyzujúca telo s výnimkou srdca. Samotné úmrtie spôsobuje tretí komponent, ktorý zastaví činnosť srdca. Právnici z Kentucky však argumentujú, že pokiaľ je medzi prvou a treťou zložkou smrtiaceho mixu príliš dlhý časový odstup, alebo ak je podaný nedostatok anestetík, odsúdenci sú počas zlyhávania srdca pri plnom vedomí, čo vedie k veľkým bolestiam, hoci sú ich telá paralyzované. Podľa nich je tento spôsob zabitia v Kentucky zakázaný dokonca aj pri zvieratách.
Celý spor ostro sledujú takmer všetky americké štáty, ktoré v dôsledku spochybnenia funkčnosti smrteľnej injekcie pozastavili 25. septembra 2007 vykonávanie popráv. Vďaka prerokúvaniu tohto prípadu pred Najvyšším súdom sa nevykonali popravy 40 odsúdencov.
Smrtiacu injekciu používa 35 amerických štátov. Táto metóda pred vyše 30 rokmi nahradila plynové komory a elektrické kreslá, s výnimkou štátu Nebraska, kde sa elektrické kreslo používa dodnes. V minulom roku podľa údajov Informačného centra trestu smrti v USA popravili 42 väzňov, čo bolo najmenej od roku 1994. Tento rozsudok sa vlani vykonával iba v desiatich štátoch, pričom 26 popráv bolo v Texase.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) hy