New York 8. januára (TASR) - Špeciálny vyslanec OSN Peter van Walsum od pondelka sprostredkováva v USA rozhovory medzi Marokom a skupinou Front Polisário, pričom dúfa v "rýchly pokrok" vo vývoji 32 rokov starého sporu o Západnú Saharu.
Generálny sekretár OSN Pan Ki-mun vyjadril nádej, že toto tretie kolo rozhovorov bude prielomové. Zástupca Frontu Polisário pri OSN Ahmed Buchárí však zostáva pesimistický. Marocká misia pri OSN situáciu okolo rozhovorov zatiaľ nekomentovala, pričom rokovania prebiehajú za zavretými dverami.
"Toto je veľmi namáhavá a zložitá záležitosť a ja dúfam, že tento krát dosiahnu rýchly pokrok," povedal Pan novinárom v pondelok na svojej prvej tlačovej konferencii v tomto roku.
Predstavitelia z Maroka a z hnutia za nezávislosť Polisário sa mali v pondelok stretnúť pri večeri v konferenčnom centre na pozemkoch Greentree v meste Manhasset v štáte New York, ktoré OSN občas využíva na súkromné rozhovory.
Samotné rokovania sa majú začať v utorok a skončiť v stredu. Pan naliehal tak na Maroko ako aj na členov Frontu Polisário, "aby naplno využili toto kolo rokovaní a začali smerovať k viac intenzívnejším a dôležitejším fázam diskusií."
Peter van Walsum riadi rozhovory v súlade s dvoma rezolúciami vydanými Bezpečnostnou radou OSN minulý rok, podľa ktorých majú obe strany k rozhovorom pristupovať bez počiatočného stanovenia podmienok.
Buchárí v pondelok povedal, že ani jedna strana nezmenila svoje pozície, a teda "šanca na pokrok je veľmi, veľmi malá."
"Dúfame, že Maroko opustí svoju jednostrannú rétoriku, ale zatiaľ len odmietajú naše návrhy a pokúšajú sa presvedčiť medzinárodnú komunitu, aby prijala ich cieľ, ktorým je pripojenie nášho územia," povedal Buchárí v telefonickom rozhovore pre agentúru AP z Manhassetu.
Podľa Buchárího chce Front Polisário od Maroka dosiahnuť, aby prijalo opatrenia, ktoré odmietlo v poslednom kole rozhovorov. Medzi ne patrí odmínovanie oblastí Západnej Sahary a zlepšenie stavu ľudských práv.
Maroko sa zmocnilo Západnej Sahary v roku 1975 po tom, ako z oblasti odišli Španielski kolonizátori. To bol začiatok bojov medzi Frontom Polisário a Marokom o púštne územia, ktoré sú bohaté na zdroje fosfátu a iných nerastov.
V roku 1991 obe strany súhlasili s prímerím dohodnutým OSN, pričom udržovanie mieru v tejto oblasti podľa oficiálnych čísiel zatiaľ stálo 46 miliónov dolárov (1,046 miliardy korún) vrátane zaplatenia 504 vojakov, pozorovateľov a iných pracovníkov. Najmenej 15 zamestnancov OSN bolo pri svojej práci v regióne zabitých.
Maroko nikdy nesplnilo svoj sľub, že usporiada referendum o sebaurčení obyvateľov Západnej Sahary, a partizáni Frontu Polisário podporovaní Alžírskom, rivalom Maroka, hrozia opätovným rozpútaním bojov, ak sa spor nevyrieši.
Séria samovražedných útokov otriasla v minulom roku Alžírskom vrátane útoku v decembri, pri ktorom zahynulo 17 pracovníkov OSN a 20 ďalších ľudí.
Správu priniesla tlačová agentúra AP.