Po nepriamom priznaní viny v prípade smrti dvojročného dievčatka mu súd udelil trest odňatia slobody v dĺžke, ktorú si už odsedel.
Richey (43), ktorý má dvojité britsko-americké občianstvo, mal blízko k poprave v roku 1994, odvolací súd ju však zastavil len hodinu pred jej vykonaním. V roku 1987 ho uznali vinným z podpálenia bytu na severozápade Ohia, pri ktorom rok predtým zahynulo dievčatko.
Richey pred okresným súdom v mestečku Ottawa uviedol, že sa nebude brániť voči obvineniam z pokusu o neúmyselné zabitie, ohrozovania dieťaťa a vlámania. Aj keď nejde o priznanie viny, pre súd to znamená, že ho považuje za vinného a udelí mu trest, uviedla agentúra Associated Press.
Prokuratúra súhlasila s takouto dohodou po tom, ako federálny odvolací súd vlani zrušil pôvodný verdikt s odôvodnením, že obhajcovia nezvládli jeho prípad. Výpoveď expertov mohla totiž spochybniť, že požiar nebol úmyselne založený, ale vznikol nehodou. Nový proces sa mal začať tento rok, štátni prokurátori na ňom chceli opätovne žiadať trest smrti. V rámci dohody však odvolali obvinenia z vraždy a podpaľačstva.
Prípad Richeyho, ktorý pochádza Škótska, vyvolal len menšiu pozornosť v Ohiu, avšak v Británii sa stal známym. Richeymu vyjadrili podporu členovia britského parlamentu, organizácia Amnesty International i zosnulý pápež Ján Pavol II.
Richey súhlasil, že odíde z USA do jedného dňa od nového verdiktu. Prokurátori mu povedali, že ich znepokojujú vyhrážky voči jeho osobe, jeho rodine a obhajcovi. Do Spojených štátov sa však môže kedykoľvek vrátiť, keďže je ich občanom. Richey chce o svojom prípade napísať knihu a vystupovať proti trestu smrti.