Rím 7. januára (TASR) - V jezuitskom ráde v Ríme sa dnes zišlo 225 delegátov apoštolskej rehole Spoločnosť Ježišova (jezuiti) z celého sveta, aby si zvolili nového generálneho predstaveného, prezývaného "čierny pápež". Je to nielen vďaka sutane, ktorá je vždy čiernej farby na rozdiel od pápežovej bielej, ale aj v dôsledku celosvetového vplyvu, ktorý majú obaja zvyčajne až do svojej smrti.
Jezuitský rád je najväčší a zrejme aj najvplyvnejší, hoci kontroverzný a prestížny katolícky rád. Tohtoročná generálna kongregácia, ako sa volebné zhromaždenie nazýva, sa od minulých odlišuje tým, že súčasný generálny predstavený rádu 79-ročný Peter-Hans Kolvenbach dostal od pápeža Benedikta XVI. povolenie odísť pre vysoký vek na odpočinok.
Holanďan Kolvenbach zastáva funkciu od roku 1983 a získal si široké uznanie za to, že previedol jezuitov cez jedno z najzložitejších období v ich 468-ročnej histórii.
Jeho charizmatický predchodca, Bask Pedro Arrupe, mal s predchádzajúcim pápežom Jánom Pavlom II. niekoľko konfliktov. Keď začiatkom 80. rokov prekonal Arrupe porážku, pápež Ján Pavol II. vymenoval do čela rádu osobného vyslanca, aby sa ubezpečil, že budú mať jezuiti správne smerovanie, čo však vtedy niektorí z nich odsúdili ako "pápežov výnimočný stav".
Kolvenbachovi jezuiti vďačia za obnovenie dobrých vzťahov s Vatikánom v uplynulých 25 rokoch a za riešenie problematického úbytku ich členov i budúcnosti rádu založeného.
Očakáva sa, že Kolvenbachovho zástupcu zvolia do polovice januára. Cirkevné médiá ako jedného z jeho možných nástupcov spomínajú Lisberta D'Sousu z Indie, podľa niektorých jezuitov nadišiel čas, aby rád riadil predstaviteľ rozvojového sveta.
"Rozvojový svet je nielen centrom pôsobenia jezuitov, ale aj cirkvi," napísal americký páter James Martin v týždenníku U.S. Jesuits. "Zvolenie generálneho predstaveného z rozvojového sveta by bolo zaujímavé ako možný precedens pred budúcim pápežským konkláve, nech už bude kedykoľvek," napísal.
Základné fakty o jezuitoch:
* Rád bol založený v roku 1540 Španielom sv. Ignácom z Loyoly. Spoločnosť Ježišova (ako sa jezuiti oficiálne nazývajú) má v 112 krajinách sveta asi 19.200 členov, v čase svojho vrcholu ich v 60. rokoch 20. storočia mala okolo 36.000. Je to čisto mužský rád, stúpa počet jeho členov najmä v rozvojových krajinách, predovšetkým v Indii.
* Pápež Klement XIV. v roku 1773 pod nátlakom takmer celej Európy rád zrušil, obnovil ho v roku 1814 pápež Pius VII.
* Jezuiti sú známi predovšetkým pre svoju prominentnú úlohu pri vzdelávaní, v teológii, misionárskej práci a publikačnej činnosti, so silným dôrazom na sociálnu spravodlivosť a ľudské práva. Riadia mnohé prestížne stredné školy i univerzity vo svete a vydávajú intelektuálne časopisy.
* Pápež Ján Pavol II., ktorý zomrel v roku 2005, sa dostal s jezuitmi do sporu. Podľa neho sa rád stal príliš nezávislý, ľavicový a politicky orientovaný, osobitne v Latinskej Amerike. Mnohí z teológov, voči ktorým v uplynulých rokoch uplatnil Vatikán disciplinárne opatrenia, boli jezuiti.
* Nového generálneho predstaveného jezuitského rádu volia v tajnom hlasovaní. Keď je zvolený, v súlade so stáročnou tradíciou delegáti nesmú opustiť sálu, kým nie je informovaný o výsledku voľby pápež.