Belehrad 7. januára (TASR) - Srbská štátna tlačová agentúra Tanjug sa ponosuje na finančné problémy. Generálny riaditeľ Luka Mičeta vyhlásil, že štát na tento rok znížil subvencie o tretinu oproti vlaňajšku.
Mesačne má agentúra od štátu dostať 11 miliónov dinárov (asi 4,6 milióna Sk), o ďalších približne päť miliónov dinárov (dva milióny Sk) zo štátnej pokladnice bude musieť zviesť súboj so súkromnou konkurenciou - agentúrami Beta a FoNet.
V otvorenom liste ministrovi kultúry Vojislavovi Brajovičovi, ktorý v najnovšom vydaní zverejnil týždenník NIN, Mičeta obvinil jeho námestníka Dragana Janjiča zo snáh o zničenie Tanjugu a z konfliktu záujmov.
Janjič, bývalý redaktor Tanjugu, v roku 1994 spoluzakladal agentúru Beta, kde pred nástupom na ministerstvo kultúry pôsobil ako šéfredaktor a údajne vlastnil 12,5 percenta Bety.
Janjič obvinenia medzičasom poprel a vyhlásil, že svoj podiel v Bete pred odchodom na ministerstvo previedol na ostatných vlastníkov. V rozhovore pre denník Glas javnosti povedal, že problémy štátnej agentúry vidí inde. Tanjug, ktorá zamestnáva asi 260 ľudí, by síce mal zostať verejnoprávnou spoločnosťou, treba ju však reštrukturalizovať, aby sa prispôsobila trhovému hospodárstvu, povedal.
Podľa Janjiča vedenie Tajnugu žiadalo na tento rok od štátu v prepočte 400.000 eur (asi 13 miliónov Sk) mesačne a nereagovalo na výzvu ministerstva, aby upravilo obchodné plány.
Tanjug vznikol v roku 1943 ako "Telegrafická agentúra novej Juhoslávie". Najlepšie časy zažila v 70. rokoch, keď mala sieť spravodajcov po celom svete a zohrala aktívnu rolu medzi agentúrami z tzv. nezúčastnených krajín, ktoré sa držali mimo sfér vplyvu USA a Sovietskeho zväzu.
Najhoršia kríza prišla s rozpadom Juhoslávie v roku 1991, keď mala agentúra po celej krajine asi 1200 spolupracovníkov. Tak ako iné štátne médiá v Belehrade, aj Tanjug sa dostal úplne pod kontrolu režimu Slobodana Miloševiča.
Situácia sa začala pomaly zlepšovať po Miloševičovom páde v októbri 2000. Ako Mičeta uviedol vo svojom liste, za prvých šesť mesiacov roku 2007 domáce médiá Tanjug citovali 14.100-krát, na Betu pripadá 6000 citácií.
Tanjug má v súčasnosti v Srbsku asi 60 korešpondentov a ďalšie dve desiatky spolupracovníkov v zahraničí.