SME

Američanka, ktorá kašle na istoty

Louise Firouz sa odsťahovala do Iránu pred polstoročím. Dnes má 75 rokov a na severovýchode krajiny vedie žrebčinec.

Louise Firouz (na snímke) sa odsťahovala do Iránu pred polstoročím. Dnes má 75 rokov a na severovýchode krajiny vedie žrebčinec. Jej nová vlasť sa z niekdajšieho spojenca Spojených štátov stala ich nepriateľom číslo jedna. A pre iránskych ideológov je AmeLouise Firouz (na snímke) sa odsťahovala do Iránu pred polstoročím. Dnes má 75 rokov a na severovýchode krajiny vedie žrebčinec. Jej nová vlasť sa z niekdajšieho spojenca Spojených štátov stala ich nepriateľom číslo jedna. A pre iránskych ideológov je Ame (Zdroj: Reuters)
Louise Firouz sa odsťahovala do Iránu pred polstoročím. Dnes má 75 rokov a na severovýchode krajiny vedie žrebčinec. Jej nová vlasť sa z niekdajšieho spojenca Spojených štátov stala ich nepriateľom číslo jedna. A pre iránskych ideológov je Amerika „veľkým satanom".

Mladá Louise sa v Teheráne vydala za iránskeho aristokrata; ich privilegovaný život ukončila islamská revolúcia v roku 1979. Nasledovalo osem rokov plných strádania počas iracko-iránskej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Louise mala finančné problémy a nejaký čas strávila dokonca vo väzení. Preslávil ju však chov koní: Podarilo sa jej zachrániť pred vyhynutím istý starý druh a dokázať, že je príbuzný plnokrvníkom, ktoré možno vidieť na západných dostihových dráhach.

SkryťVypnúť reklamu

„Zažila som vzostupy aj pády," hovorí Louise, sediac vo svojom jednoduchom, ale pohodlnom tehlovom dome pri krbe. Oheň horí, zmráka sa, v stepi sa túlajú vlci. Louise patrí k hŕstke Američanov, ktorí zostali v Iráne, nie je však nadšená politikou Spojených štátov na Blízkom východe. Podľa nej by americký útok kvôli spornému nukleárnemu programu Teheránu znamenal pre región katastrofu.

Priatelia Louise, ktorí žijú na Západe, sa čudujú, prečo sa usadila v kraji, kde líšky dávajú dobrú noc, a v štáte, ktorý je zavilým nepriateľom Ameriky. Louise však neoľutovala príchod do Iránu a nemá v úmysle odísť.

„Už dávno sa nepovažujem za Američanku," hovorí. „V Amerike by som sa bála žiť takto sama. Viacerí ľudia mi chýbajú, ale nechýba mi ich životný štýl." Miesto neho má skvostné spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

HLAD

Louise má modré oči a bystrú myseľ. Chichoce sa pri spomienke na streľbu v blízkosti veľvyslanectva USA - tesne pred tamojšou rukojemníckou drámou, ktorá ešte stále zaťažuje vzťahy Washington-Teherán.

Potom prišli útoky irackých rakiet - motor jednej z nich prerazil strechu rodinného domu Firouzovcov. Hlavica explodovala neďaleko. „Boli to drsné časy ... naokolo dopadli tucty bômb."

Počas predrevolučného obdobia sa zoznámila s mnohými prominentmi - veľvyslancami, spisovateľmi a cestovateľmi. Krásne dni sa pre Louise skončili, keď revolúcia povalila monarchiu a šach Reza Pahlaví musel odísť do emigrácie; bolo to pred takmer tridsiatimi rokmi.

Islamskí fundamentalisti, ktorí sa dostali k moci, hľadeli na Firouzovcov s podozrením - ako na príbuzných dynastie, vládnucej pred šachovým otcom. Louise strávila tri týždne vo väzení, jej manžel tri mesiace. Švagra jej dokonca odsúdili na smrť, trest mu však zmenili a po šiestich rokoch sa z väzenia dostal. Majetok viacerých príbuzných bol skonfiškovaný a mnohí z Iránu ušli. Niekoľko jej známych popravili.

SkryťVypnúť reklamu

Louise vychovávala tri deti a mala problém udržať sa nad vodou; popredávala šperky a rodinné striebro. „Nemali sme nič. Naozaj sme temer nemali čo jesť. Stále sme boli hladní." So smiechom však dodáva: „Nejako nás to omladilo."

Rodina sa časom skonsolidovala a založila si farmu v blízkosti jednej turkménskej dediny; Louise tam žije dodnes. Od roku 1994 je vdovou a spolunažíva s piatimi psami, 45 koňmi a turkménskymi dedinčanmi, ktorý na farme pracujú.

Farma má finančné problémy, ale Louise si poradila: Pre západných turistov, ktorí vyhľadávajú vzrušenie, organizuje desaťdňové jazdy na koňoch do vzdialených hôr. Kvôli nedávnej zlomenine ruky sa však musí trochu šetriť. Lekár jej povedal, že nemá jazdiť na koni, je na to vraj príliš stará. Louise mu odvrkla: „Nie som na to príliš stará. Som stará na to, aby som padala z koňa."

SkryťVypnúť reklamu

CHVENIE

Louise prežila detstvo na farme vo Virginii a tam si kone zamilovala. Neskôr v Iráne zriadila jazdeckú školu, pomohla zachrániť tamojšie kaspické plemeno a teraz chová turkotatarské kone. Chcela ich vyvážať, aby osviežili krv západných koní, ale úrady jej to nepovolili. „Také kone by sa na Západe osvedčili," pyšne hladká hnedého žrebca vo výbehu.

Britský cestovateľ Jason Elliot popisuje v knihe „Potulky po Iráne", ako Louise počas expedície do hôr v roku 1965 prvýkrát s chvením hľadela na posledné kaspické kone. Nebola prvým človekom, ktorý si pomyslel, že tieto koníky sú predkami čistokrvných arabských koní, ale vďaka svojej „tvrdohlavosti" to prvá dokázala. „Ortodoxné jazdecké kruhy túto správu neprijali s nadšením," dodáva Elliot, „pre ne sa ´konská´ história končí na Eufrate."

SkryťVypnúť reklamu

Louise je obklopená knihami, kresbami koní a perzskými kobercami. Už dávno sa však naučila nerobiť si veľa z osobného majetku. Spojené štáty opustila, keď ju - ako študentku - začali firmy lákať veľkorysými penzijnými schémami: „Bola som zhnusená. Teraz, samozrejme, nemám dôchodok - ale stálo to za to."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 242
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 468
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 094
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 870
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 682
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rachel Cleetusová (vpravo), vedúca riaditeľka pre politiku v Únii znepokojených vedcov.

Vedkyňa Cleetusová označila tento krok za bezohľadný a politicky motivovaný.


TASR
Maďarskí policajti

Užívanie psychoaktívnych látok sa už nepovažuje za priestupok, ale za trestný čin.


TASR a 1 ďalší 3
Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Moskvu čaká 9. mája vojenská prehliadka.


Ilustračné foto

Na smútočné zhromaždenie zaútočili paľbou z motocyklov.


TASR 1

Sportnet

Marek Janečka a Erik Grendel s trofejou Slovnaft Cup po finále v roku 2019.

Marek Janečka vyhral pohár so Spartakom Trnava v roku 2019.


Jakub Demek v drese Vegas Golden Knights.

Slovenská reprezentácia sa nerozrastie o ďalších dvoch hráčov zo zámoria.


a 1 ďalší
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

Celkovo je na rekonštrukciu vyčlenených 6,08 milióna eur, z toho investícia mesta je vo výške 1,08 milióna.


SITA
Alexander Zverev.

Problém s elektronickým systémom mal v Madride Alexander Zverev.


Antonín Nekut
SkryťZatvoriť reklamu