SME

Obama v popularite predbehol Clintonovú

Dva dni pred kľúčovými primárnymi voľbami v štáte New Hampshire predbehol Barack Obama v popularite Clintonovú.

(Zdroj: SITA/AP)

New Hampshire. Dva dni pred kľúčovými primárnymi voľbami Demokratickej strany v štáte New Hampshire predbehol Barack Obama v popularite Hillary Clintonovú. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v nedeľu.

Potom ako Obama vo štvrtok prekvapujúco zvíťazil v demokratických nominačných voľbách v štáte Iowa, ho podporuje 33 percent voličov. Clintonová má podporu 31 percent voličov. Prieskum uskutočnila firma McClatchy-MSNBC.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci tábora republikánov je na prvom mieste senátor John McCain (32 %), ktorý má tak najväčšiu šancu, že štát New Hampshire sa vysloví za to, aby ho strana nominovala za kandidáta do novembrových prezidentských volieb. Na druhom mieste je bývalý guvernér štátu Massachusetts Mitt Romney (24 %). Mike Huckabee, bývalý guvernér Arkansasu, ktorý vyhral republikánske nominačné voľby v štáte Iowa, je až na treťom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Predvolebné diskusie: Najviac útokom čelili v New Hampshire Romney a Clintonová

Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney a newyorská senátorka Hillary Clintonová čelili v predvolebných diskusiách stanice ABC v štáte New Hampshire najsilnejším atakom svojich konkurentov.

Necelé tri dni pred tamojšími primárnymi voľbami usporiadala televízna stanica ABC dve predvolebné diskusie, prvú zvlášť pre republikánov a druhú pre demokratických prezidentských kandidátov.

Na pôde Univerzity St. Anslem v Manchestri sa predstavilo najprv šesť republikánov. Väčšina z nich slovne útočila najmä na Romneyho, ktorého popularita v tomto období klesá. Do frontálneho útoku sa pustil hneď na začiatku víťaz primárok z Iowy, bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee. Romneyho obvinil zo zmeny postoja v otázke zvýšenia počtu vojakov v Iraku. Romney divákom vysvetlil, že Huckabee nepresne interpretuje jeho pozície. "Ktoré pozície?" spýtal sa Huckabee, reagujúc na skutočnosť, že Romney podporoval aj stiahnutie vojsk z Iraku.

SkryťVypnúť reklamu

Do ostrej diskusie s Romneym vstúpil aj arizonský senátor John McCain, ktorý podľa vlastných slov ako jediný z prezidentských kandidátov už na začiatku kritizoval Bushovu stratégiu v Iraku. Práve McCain podľa najnovších prieskumov verejnej mienky zosadil z prvého miesta v New Hampshire Romneyho. Obaja lídri sa potom pustili do debaty o ilegálnej imigrácii.

Romney je zásadne proti riešeniam, ktoré by umožnili ilegálnym imigrantom získať americké občianstvo. McCain je pritom obhajcom novej imigrantskej politiky, ktorá by za špecifických podmienok umožnila ilegálnym imigrantom získať pracovné povolenie a uchádzať sa o americké občianstvo.

Po skončení debaty republikánov sa na pódiu na chvíľu celkom výnimočne stretli kandidáti oboch hlavných politických strán. Po pozdravoch, podaniach rúk a váhavých objatiach republikáni odišli do zákulisia a diskutovať začali štyria demokratickí kandidáti. Radikalizáciu debaty vyvolala Hillary Clintonová, ktorá obvinila Baracka Obamu zo sľubov, nedostatku skúseností a zmien politických postojov. Na jeho obranu sa postavil John Edwards. Hoci Clintonová o sebe hovorila ako o kandidátke zmeny, Obama ani Edwards to po jej 35 rokoch v politike nepovažujú za hodnoverné a vnímajú ju ako etablovanú političku, ktorá je súčasťou politickej hry v Senáte. "Myslím, že mať po prvýkrát ženu ako prezidentku je veľká zmena," kontrovala senátorka.

SkryťVypnúť reklamu

Debatu organizovala televízna stanica ABC v spolupráci s miestnou stanicou WMUR a komunitným serverom Facebook. Začala sa len hodinu po tom, ako CNN oznámila výsledky prieskumov verejnej mienky v New Hampshire, podľa ktorých McCain predstihol Romneyho a Obama vyrovnal náskok Clintonovej.

Používatelia serveru Facebook diskutovali o prebiehajúcich debatách a hlasovali. Až takmer polovica z nich by v debate privítala dlhšiu diskusiu o ekonomike. Ďalšou témou, o ktorej by online komunita Facebook chcela počuť viac, bolo životné prostredie.

Primárky v New Hampshire (8. januára) budú prvými otvorenými voľbami, na ktorých sa môžu zúčastniť aj nezávislí voliči. Preto ich výsledky považujú analytici aj prezidentskí kandidáti za kľúčové. New Hampshire má približne 1,2 milióna obyvateľov. Prezidentské voľby tam v roku 2004 vyhral kandidát Demokratickej strany John Kerry.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: šif

USA

Biely dom.

Opatrenie Washington prijal počas prebiehajúcich rozhovorov o jadrovom programe.


TASR
Americký viceprezident J. D. Vance.

USA by podľa viceprezidenta mohli Indii poskytovať aj vojenské vybavenie.


TASR 2
Ilustračné foto

Vzťahy medzi Pekingom a Tokiom sú už roky napäté.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu