Praha. Zavedenie poplatkov v českom zdravotníctve, predovšetkým u detí, je asociálne. V dnešnej diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce to uviedol riaditeľ nemocnice vo Vrchlabí Vladimír Dryml.
Reforma zdravotníctva platí od Nového roka. Do platnosti tak vstúpilo nariadenie o platení za lekárske ošetrenia, za pobyt na nemocničnom lôžku a za lieky. Už prvý deň sa však ukázalo, že zákon má niekoľko nejasností.
Riaditeľ vrchlabskej nemocnice a bývalý námestník ministra zdravotníctva Vladimír Dryml uviedol, že poplatky sú proti základným ľudským právam. "Poplatky sú asociálne hlavne u detí, sú to poplatky protieurópske, nikde v Európe deti do 18 rokov neplatia," zdôraznil Dryml, ktorý vo svojej nemocnici nariadil, aby sa poplatky za deti nevyberali.
"Vyberať poplatky za choré deti je podľa mňa Balkán... Medzinárodný dohovor o právach dieťaťa hovorí jasne a je nadradený českým zákonom, to isté platí o Listine základných práv a slobôd," dodal Dryml, ktorý je pripravený odvolať sa na medzinárodných súdoch.
Námestník ministra zdravotníctva Marek Šnajdr v tejto súvislosti uviedol, že zmeny v povinnosti platiť u lekára sa dajú očakávať najskôr za pol roka, keď ministerstvo vyhodnotí dopad platieb za jednotlivé skupiny obyvateľov.
O poplatkoch rozhodne tiež Ústavný súd, proti plateniu za zdravotnícku starostlivosť podali sťažnosť poslanci ČSSD a KSČM.
Napriek prvotným problémom ministerstvo zdravotníctva považuje reformu za úspešnú. "Zo skúseností zo šiestich dní reformy môžem konštatovať, že systém funguje lepšie, nejasností a problémov je menej, ako sme čakali," konštatoval v diskusnej relácii Šnajdr.
Podľa odporcov poplatkov sa zdravotnícky rezort dopustil chyby, keď k zákonu nevydal vyhlášku, ale iba metodický pokyn, čo má za následok ďalšie problémy s vyberaním poplatkov.
"Je veľmi zvláštne, ako sa popisuje vyberanie od pacienta. V niektorých nemocniciach majú automaty, čo je porušenie zákona, keď pacienti najprv zaplatia a potom idú k lekárovi," upozornil Dryml. Doplnil, že tieto poplatky sa nedostanú späť do systému verejného zdravotného poistenia, ale "do vreciek lekárnikov a lekárov".
Vo februári zdravotné poisťovne vyhodnotia, s akým výsledkom nemocnice poplatky vyberajú. Zariadeniam, ktoré ich vyberať nebudú, dajú pokuty. "Mohlo by sa stať, že nevyberaním by získali konkurenčnú výhodu. Poplatky predstavujú zdroj príjmov v každom zariadení a tvoria súčasť systému," konštatoval v diskusii riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Pavel Horák.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) jh hy