Aj keď si darčeky už v Rusku rozdali na Nový rok, Vianoce pravoslávnych zvyklostí oslavujú len teraz.
MOSKVA, PRAHA. Po páde komunistického sovietskeho impéria už nikto nikomu nebráni ctiť si Vianoce tak, ako to bolo v Rusku pred boľševickým prevratom v roku 1917. Rusi Vianoce oslavovali práve včera.
Zvyk je železná košeľa
Od roku 1991 majú Rusi aj cez vianočné sviatky aj voľno. Lenže, zvyk je železná košeľa. Zvykli si jednoducho oslavovať svoj hlavný zimný sviatok na Nový rok, keď si zdobia stromčeky a Dedo Mráz sprevádzaný Snehulienkou chodí po domoch s vrecom darčekov.
Podľa juliánskeho kalendára, ktorým sa doteraz pravoslávna cirkev riadi, sa Vianoce začínajú 24. decembra, čo je u nás už 6. január. Do práce sa tento rok nešlo v Rusku celých desať dní, aby si ľudia nielen užili novoročnú veselicu, ale mohli sa vrátiť ku starej vianočnej tradícii. Rovnako aj deti v školách mali prázdniny.
Podľa sociologického centra Jurija Ledu tak chcelo urobiť 67 percent obyvateľov Ruska, ale väčšina z nich nevie presne, ako by mali oslavy Vianoc prebiehať. A tak „roždestvo“, ako sa po rusky hovorí, zostáva sviatkom skôr cirkevným než ľudovým.
Včerajší Štedrý večer prebiehal hlavne v kostoloch a v chrámoch. V tom hlavnom – Chráme Krista Spasiteľa – nočnú bohoslužbu odspieval pred niekoľkými tisíckami veriacich sám patriarcha celej Rusi Alexej II.
Najvýznamnejšia udalosť Ruských Vianoc je štyridsaťdňový pôst, ktorý sa začína 28. novembra a končí sa práve 6. januára.
Pôst, ktorý sa nedodržiava
Dôsledne ho nedodržiava prakticky nikto – nesmie sa jesť nič z mäsa ani mlieka, povolené sú rôzne pšeničné, ovsené či ryžové kaše s ovocím a tých sa prejedia už po prvom týždni.
Biblický obraz Márie a Jozefa v jaskyni, kde sa narodil Ježiš, je Rusom známy. Jasličky a rozmanité Betlehemy, ako ich poznáme z našich kostolov, v Rusku nikto nevyrezáva.