Islamabad 6. januára (TASR) - Manžel zavraždenej pakistanskej líderky Bénazír Bhuttovej obvinil členov vládneho režimu krajiny z účasti na atentáte na svoju ženu a žiada OSN o zásah do vyšetrovania.
"Šetrenie vedené vládou Pakistanu nebude mať žiadnu dôveryhodnosť, či už v mojej krajine alebo kdekoľvek inde," povedal Asif Alí Zardarí, oficiálny líder Bhuttovej opozičnej strany, v komentári pre sobotňajšie vydanie denníka The Washington Post. "Človek predsa nenechá líšku, aby strážila kurence," dodal Zardarí.
Tlak na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie naďalej zosilňuje. Bývalú premiérku zavraždili 27. decembra na predvolebnom zhromaždení. Opoziční aktivisti odmietli pôvodné vyhlásenie vlády, že za útokom sú islamskí militanti a že Bhuttová nezomrela na následky strelných zranení, ale po samovražednom výbuchu.
Prezident Parvíz Mušarráf uznal, že vyšetrovanie prijalo závery až príliš skoro a nesprávne naložilo s dôkazmi vrátane vyčistenia miesta atentátu. Nástojil však na tom, že vláda je kompetentná viesť vyšetrovanie s pomocou forenzných expertov z britského Scotland Yardu. Podľa Spojených štátov nie je potreba, aby sa do vyšetrovania zapojila OSN.
V rozhovore plánovanom na nedeľný rádiový program spoločnosti CBS "60 Minutes" (60 minút) Mušarráf priznal, že Bhuttová mohla zahynúť v dôsledku strelných zranení, uviedla CBS na svojej internetovej stránke. "Áno, určite áno. Je to možnosť," citovalo rádio prezidenta.
Zardarí povedal, že žiadne vládne šetrenie ho neuspokojí. Opakovane zdôraznil, že požaduje aby sa do prípadu zapojila OSN tak, ako to bolo pri vyšetrovaní smrti bývalého libanonského premiéra Rafika al-Harírího, a naliehal na "priateľov demokracie na Západe, hlavne na Spojené štáty a Britániu, aby sa podpísali pod takéto nezávislé vyšetrovanie."
"Tí, ktorí sú za to zodpovední, či už vo vláde alebo mimo nej, musia byť potrestaní," povedal Zardarí.
Pakistanská vláda tiež v sobotu obvinila vplyvný medzinárodný thinktank z "propagovania štvanice" na Mušarráfa, kľúčového spojenca USA v boji proti terorizmu, a z tlaku na jeho odstúpenie.
V správe skupiny s názvom International Crisis Group so sídlom v Bruseli sa píše, že Mušarráf je "závažnou príťažou, keďže je považovaný za komplica" v zavraždení Bhuttovej.
Správa pakistanskej vlády naopak hovorí, že skupina "nemá ani poverenie ani dôveru a chýba jej reprezentačné postavenie, hlavne v súvislosti s pakistanskými národnými záležitosťami", aby komentovala dianie v tejto zemi.
Správu priniesla tlačová agentúra AP.
2 kol