Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi tak učinil v posolstve, ktoré adresoval predsedovi Kenskej biskupskej konferencie Johnovi Njuemu a v ktorom zároveň vyjadril spoluúčasť všetkým obetiam nepokojov uplynulých dní.
Pápež Benedikt XVI. sa súčasne vyslovil za riešenie kenských problémov pokojnou cestou dialógu.
Násilie prepuklo v Keni po kontroverzných prezidentských voľbách, ktoré po tesnom víťazstve prezidenta Mwaia Kibakiho opozícia označila za zmanipulované, obviňujúc vládny kabinet zo sfalšovania výsledkov.
Kibaki sa v nedeľu iba hodinu po oznámení oficiálnych výsledkov ujal funkcie hlavy štátu na ďalšie volebné obdobie. Rozhorčenie opozičných síl vyústilo do rozsiahlych krvavých protestov.
Vláda, ktorá obviňuje z manipulácie sčítavania hlasov aj opozíciu, oznámila, že je ochotná voľby z 27. decembra zopakovať, ak o tom rozhodne súd. Opozícia je však skeptická a tvrdí, že justícia je presiaknutá Kibakiho stúpencami a celý proces môže trvať roky.
Nepokoje si doteraz vyžiadali viac ako 360 obetí a vyhnali z domovov tisíce ľudí. Humanitárne organizácie, predovšetkým Svetový potravinový program (WFP), sa snažia zabezpečiť dodávky potravín do postihnutých oblastí.
Pápež Benedikt XVI. vyzval aj na novoročnej omši v Bazilike sv. Petra v Ríme na zachovanie mieru na celom svete. K nepokojom v africkej Keni sa však vyjadril dnes po prvý raz.