Nairobi/Bratislava. Spolu s kolegami sa na humanitárnej misii v kenskom meste Eldoret ocitla v životu nebezpečnej situácii.
"Báli sme sa vlastne každú tú noc, nevedeli sme, čo sa stane, bola to úplná neistota. Stále len chodili fámy, že sa chystajú na kostol, že ho chcú vypáliť, čiže my sme nespali posledné tri noci, lebo sme stále očakávali, že sa niečo stane. No a tým, že som sa vlastne už dostala na letisko, tak to už pomaly zo mňa opadávalo" povedala vyčerpaná lekárka po návrate linkou Zürich-Viedeň a dodala, že teraz má strach o ľudí, ktorí v Keni zostali.
V meste Eldoret strávila na Tropickej klinike blahoslaveného Ladislava Strattmana Batthyányho zhruba šesť mesiacov. V Keni s prestávkami pôsobí tretí rok. Napriek biede a problémom tam mali ľudia "vždy úsmev na tvári".
Najväčšie nepokoje boli práve v Eldorete a v Langase, kde sa v sporoch medzi kmeňmi selektívne vypaľovali domy. V Eldorete našli na farnosti prístrešie tisíce ľudí. Slovenský kňaz Martin Cingeľ podľa jej slov "v nijakom prípade neodíde", cíti za tých ľudí zodpovednosť a je to jeho poslanie.
V ambulantnej práci na klinike 30-ročnú lekárku najväčšmi tešila odozva domácich, spätná väzba bola pozitívom. O návrate zatiaľ nerozmýšľa, nechce nič riskovať. Situácia je zúfalá a možnosť ochrany minimálna. "Všetko je možné," povedala na margo situácie. Dodala, že Keni by pomohol medzinárodný tlak na lídrov.
Profesor Vladimír Krčméry, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a prodekan Fakulty zdravotníctva Trnavskej univerzity, sa najviac obáva o projekty, rozbehnuté v Keni. Nedávno tam otvorili sirotinec, osud kliniky je neistý.
dam