Pohrozila okrem toho posilnením svojho vojenského potenciálu.
Americké ministerstvo zahraničných vecí pred niekoľkými dňami kritizovalo, že Severná Kórea v stanovenom termíne do konca roku 2007 nepredložila úplné informácie o svojom jadrovom programe, ako to vyžadovala februárová dohoda o ukončení jej nukleárneho programu.
"Správu sme pripravili už v novembri a upovedomili sme o nej Spojené štáty," citovala severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí. "Mali sme dostatočné konzultácie s americkou stranou po tom, ako požiadala o ďalšie rozhovory o obsahu tejto správy."
Dohoda z tzv. šesťstranných rozhovorov vyžadovala od KĽDR aj začatie demontáže závodu na výrobu plutónia na zbrojné účely. Pchjongjang mal tiež poskytnúť informácie týkajúce sa obvinení USA, podľa ktorých chce tajne vyrábať obohatený urán pre zbrane.
Výmenou za splnenie záväzkov má Severná Kórea dostať energetickú pomoc a politické ústupky, napríklad v podobe vyškrtnutia z amerického zoznamu štátov podporujúcich terorizmus. Severná Kórea obvinila USA, že vyradenie zo zoznamu zdržiavajú.
Severná Kórea, ktorá má jedno z najväčších stálych vojsk na svete, v prípade sťažností na prístup medzinárodných veľmocí voči komunistickej krajine obvykle hrozí posilnením zastrašujúceho vojenského potenciálu, čo býva narážka na jej nukleárny arzenál.