Londýn apríla (TASR) - Prečo je zlato také vzácne? Ľudia si tento žltý kov oddávna cenia pre jeho krásu a odolnosť, ale samozrejme aj pre jeho vzácny výskyt. Pritom extrémny tlak a teploty potrebné na vytvorenie tohto kovu na Zemi neexistujú, ani v jadre planéty. Kde sa tu teda vzal? pýta sa britská rozhlasová stanica BBC.
Astronómovia už dlhšie predpokladali, že zlato a platina sú vlastne vedľajšie produkty jadrových reakcií, ktoré spustí kolízia superhustých neutrónových hviezd. To sú vesmírne telesá možno aj miliónkrát ťažšie ako Zem, ale s priemerom len niekoľko kilometrov. Najnovšie výskumy britsko-švajčiarskeho tímu tieto dohady potvrdzujú.
Zlato a platina, ktoré vzniknú pri jadrovej reakcii, sú vypudené do kozmu. Tento materiál vlastne znečistí plyny v jeho blízkosti po celej galaxii. Premieša sa s plynmi, ktoré v galaxii boli predtým, teda väčšinou s vodíkom a héliom.
A keď sa tieto plyny postupne ochladzujú, vytvárajú sa malé zhluky hmoty, z ktorých neskôr vzniknú hviezdy a planéty. A preto máme aj na Zemi menšie množstvá zlata a platiny, ktoré vznikajú pri extrémnych teplotách a tlaku pri zrážke neutrónových hviezd.
Zlato a platina, ktoré sa nachádzajú na Zemi, teda vznikli pred miliardami rokov v ďalekých "kútoch" kozmu, uzatvára BBC.