Sriharikota 18. apríla (TASR) India dnes uskutočnila úspešný štart svojej najmohutnejšej nosnej rakety pre veľké satelity. Prvý štart musel byť uplynulý mesiac zrušený kvôli technickým problémom.
Podľa západných špecialistov na otázky zbrojenia sa India týmto zaradila do výberového klubu krajín schopných vypúšťať veľké satelitné zariadenia hlboko do vesmíru a tak isto to krajine s jadrovým potenciálom dáva príležitosť na skúšanie škály vojenských technológií.
Iba Rusko, USA, Čína a Európska únia doteraz disponovali technológiou na vynášanie veľkých satelitov do vesmíru. Jej zvládnutie umožní Indii transportovať na obežnú dráhu Zeme komunikačné satelity s hmotnosťou až dve tony.
Raketa GSLV-D1, alebo Geosynchrónne vynášacie satelitné zariadenie, sa odpojila krátko popoludní SELČ od štartovacej rampy z kozmodrómu Indickej vesmírnej výskumnej organizácie (ISRO) v Sriharikote, asi 100 kilometrov severne od juhoindického prístavného mesta Madrás.
Skonštruovanie rakety si vyžiadalo náklady vo výške 14 miliárd rupií (300 miliónov dolárov) a čas desiatich rokov. Nosná raketa mala pri vzlete hmotnosť 401 ton a ako náklad mala 1540-kilogramový experimentálny komunikačný satelit.
Prvý pokus o štart GSLV-D1 z 28. marca bol zrušený, keď prvý z troch stupňov nosnej rakety zachvátil na štartovacej rampe požiar. Plamene vyšľahli po tom, ako nosič nedosiahol požadovaný ťah.
Naí Dillí dúfa, že vďaka GLSV ako lacnejšej alternatíve k podobnej technológií ďalších krajín sa jej podarí vstúpiť na medzinárodný trh vynášania komunikačných satelitov. Indickí experti tvrdia, že ich agentúra ISRO má 70-percentnú mieru úspechu pri vesmírnych štartoch, čo je omnoho viac ako v prípade iných krajín.