Bratislava 4. januára (TASR) - ra Nikola Teslu, ktorý sa venoval vlastnostiam dvoj - a viacfázových prúdov. Podľa jedného z najväčších objaviteľov na poli elektrického inžinierstva, je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie tesla (T).
Volajú ho slovanský génius alebo človek, ktorý rozsvietil svet. Nikola Tesla pohol svet o veľký kus dopredu. Venoval sa bádaniu striedavého prúdu a boj medzi ním a jednosmerným prúdom ukončil v roku 1896 spustením hydrocentrály na Niagarských vodopádoch.
Predtým, v roku 1893, sa preslávil prezentáciou striedavého prúdu, keď ním osvetlil Svetovú výstavu v Chicagu. Objavil činnosť indukčných motorov, patentovali mu elektrické zapaľovanie benzínových motorov, transformátor, generátor, tachometer, turbínu, neónové svetlo, hromozvod, princíp radaru, je otcom rádio-technológie.
V roku 1898 opísal prenášanie nielen ľudského hlasu, ale aj obrazov a z jeho vynálezov sa vyvinuli elementy, vďaka ktorým sledujeme televíziu. Je objaviteľom 112 patentov registrovaných v USA.
Narodil sa 9. júla 1856 v chorvátskom meste Smiljan. Študoval na Vysokej škole polytechnickej v Grazi, neskôr pracoval na výstavbe telefónnej centrály a siete v Budapešti. Obrat v jeho živote znamenal pobyt v Spojených štátoch, kam odišiel v roku 1885. Založil si vlastnú spoločnosť, ktorá však počas veľkej ekonomickej krízy zanikla.
Spočiatku pôsobil v New Yorku, neskôr sa odsťahoval do Colorado Springs, kde mal k dispozícii dostatok priestoru pre pokusy s elektrickým prúdom vysokých napätí. Tesla nimi dokázal, že naša planéta je vlastne jedným obrovským vodičom a túto jej vlastnosť možno prakticky využívať.
Napriek veľkým objavom pre ľudstvo Nikola Tesla zomrel opustený 7. januára 1943 v New Yorku v hotelovej izbe vo veku 86 rokov.
Mnohé vynálezy neboli za Teslovho života uznávané a mnohé nedostali uznanie dodnes. Teslov odkaz môže byť viditeľný v modernej civilizácii všade, kde je použitá elektrina. Popri jeho práci na elektromagnetizme a inžinierstve Tesla rôznou mierou prispel k odvetviam ako robotika, balistika, komputerová veda, jadrová fyzika a teoretická fyzika.