SME

Násilie bráni emancipácii žien v Alžírsku

Vo väčších alžírskych mestách nájdete ženy, ktoré šoférujú taxíky a autobusy, iné pracujú na benzínových pumpách alebo v polícii. Rovnoprávnosť pokročila? Je to iba zdanie.

(Zdroj: TASR/AFP)

Vo väčších alžírskych mestách nájdete ženy, ktoré šoférujú taxíky a autobusy, iné pracujú na benzínových pumpách alebo v polícii. Rovnoprávnosť pokročila? Je to iba zdanie.

Tieto prípady ženskej sebarealizácie sú výnimkami v islamskej spoločnosti, kde dominujú muži. Napriek oficiálnej propagande sa so ženami často zaobchádza ako s otrokyňami; násilne sa k nim správajú manželia, otcovia aj bratia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nenechajte sa zmiasť západným životným štýlom niektorých žien," hovorí miestna feministka Saliha. „Alžírsko je veľmi konzervatívne a ženy sú považované za druhotriednych ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Za alžírsku nezávislosť pritom bojovali - pred polstoročím - aj ženy a Hassiba Ben Bouali a Džamila Bouhired patria medzi štátom oslavované hrdinky.

Ústava deklaruje rodovú rovnosť a ženy pracujú v centrálnych aj regionálnych orgánoch, na súdoch, veľvyslanectvách atď. Vláda sa chváli, že do trestného zákona sa dostalo sexuálne obťažovanie; iné paragrafy vraj posilňujú ženské práva.

Takmer každú noc však na uliciach v centre Alžíra vidíte spať zo desať žien s malými deťmi - ušli pred násilníckymi manželmi alebo nimi boli vyhodené z domu.

Policajné štatistiky zaznamenali v roku 2004 asi 6.000 prípadov domáceho násilia, v roku 2005 až o 25% viac. Novšie údaje nie sú k dispozícii.

„Čísla nehovoria všetko," poznamenáva Saliha. „Veľkým problémom je, že obete násilia sa radšej nesťažujú. Mlčia, lebo sa boja odplaty. Podľa prastarých spoločenských zvyklostí totiž žena nemá právo sťažovať sa."

SkryťVypnúť reklamu

Medzičasom však už aj v Alžíri funguje centrum pre ženy v núdzi. Jednou z tamojších chránenkýň je tridsaťpäťročná Lamia; manžel-policajt ju päť rokov mlátil v prítomnosti detí a nakoniec ju vyhodil na ulicu. Susedia jej nepomohli, iba ju dourážali; v zúfalstve sa obrátila na svojich príbuzných, ale tí sa jej zriekli. Lamia na istý čas prišla o deti. Keď jej boli opäť zverené do opatery, zistila, že ktosi z manželovej rodiny ich sexuálne zneužíval. „Podala som trestné oznámenie, nestalo sa však vôbec nič - okrem toho, že ma manžel znovu zbil." Vďaka pobytu v útulku môže Lamiina dcéra opäť, po dlhej pauze, chodiť do školy. Jedna mimovládna organizácia pomáha nešťastnej matke vybaviť alimenty.

HRDINKY

SkryťVypnúť reklamu

Takmer 40% alžírskych žien je negramotných, dvakrát toľko ako mužov. Podľa údajov OSN má iba 13% žien platenú prácu.

Asi štvrtina Alžírčanov žije pod hranicou chudoby a 70% ľudí do tridsať rokov je nezamestnaných. Tieto pomery vyvolávajú, pochopiteľne, pocity neistoty a sú zdrojom značnej frustrácie; vyvŕšiť sa na ženách je najľahšie. Správa Amnesty International za rok 2005 uvádza, že hlásenia o znásilneniach a iných sexuálnych deliktoch polícia často vôbec nevyšetruje; vinníci nie sú stíhaní - to je bežná prax.

Na literu zákona tiež nie je spoľahnutie: Novela zákona o rodine z roku 2005 priznala síce ženám právo na finančnú podporu od bývalých manželov, ale prezident Bouteflika odmietol zrušiť povinnosť žien žiadať otca či brata o súhlas s vydajom. Zo strachu pred islamistami zostane toto stredoveké ustanovenie zachované.

SkryťVypnúť reklamu

SMRŤ A SPEV

Manželky a dcéry, ktoré zverejnia svoje utrpenie, riskujú, že sa im rozzúrené mužské príbuzenstvo pomstí.

53-ročnú Fatihu manžel tak zbil, že strávila tri mesiace v nemocnici, kde si liečila zlomeniny a zotavovala sa z ťažkej traumy. Príčinou bitky bol jeho nesúhlas s jej plánom stať sa speváčkou. Fatiha požiadala o rozvod: „Veď som chcela len spievať." Násilie sa opakovalo a vyvolalo psychické poruchy u detí; jedna z dcér sa pokúsila o samovraždu. Keď už Fatiha nedokázala znášať ponižovanie a rozvod bol v nedohľadne, odsťahovala sa k svojmu otcovi; nezostávalo jej iné ako nechať deti u manžela. Jedného dňa Fatihin otec zomrel a ona - podľa tradičných predstáv - zrazu nemala „ochrancu". Jej manžel sa to pokúsil využiť: Prišiel ju spolu so synom zabiť, vediac, že je sama doma. Susedia našťastie Fatihu varovali a podarilo sa jej uniknúť. Potom sa uchýlila na ženské centrum v Alžíri. Dnes je už Fatiha rozvedená a s pomocou centra nahrala aj cédéčko. Vyspievala v ňom svoju bolesť, čo iné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 679
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 465
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 441
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 453
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 582
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

S požiarmi bojujú v šiestich hlavných lokalitách.


TASR
Musk počas zasadnutia vlády v Bielom dome.

Muskovo pôsobenie vo vedení DOGE sa má skončiť 30. mája.


TASR 2
Ilustračné foto

Muž sa polícii priznal k obvineniam.


TASR
 Han demisiou ukončil mesiace špekulácií.

Dočasným prezidentom a premiérom sa stane vicepremiér Čchoi Sang-mok.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu