Berlín 3. januára (TASR) - Otvorenie hraníc medzi Nemeckom a jeho dvoma susedmi - Poľskom a Českou republikou - neviedlo k zvýšeniu kriminality, informovali dnes policajné zdroje.
"Lúpežné prepadnutia, krádeže a útoky na motoristov sa pohybujú na rovnakej úrovni ako pred rozšírením schengenského priestoru spred dvoch týždňov. Jediný rozdiel spočíva v tom, že viac ľudí sa pokúša o ilegálne prekročenie hraníc.
Vyskytli sa síce niektoré prípady, v ktorých figurovali aj poľskí občania, s otvorením hraníc to však nesúvisí," uviedol policajný hovorca Axel Falkenberg v meste Anklam, v severnej spolkovej republike Mecklenbursko-Predpomoransko.
U niektorých obyvateľov, žijúcich v štyroch nemeckých spolkových republikách, ktoré zdieľajú spoločnú 900-kilometrovú hranicu s Poľskom a Českou republikou, sa totiž zvýšili obavy zo zvýšenia kriminality po otvorení hraníc.
Odkedy Poľsko a ďalšie východoeurópske krajiny vstúpili 20. decembra do schengenskej zóny, zadržala nemecká polícia spolu 28 ľudí za ilegálny vstup do krajiny.
"Na štedrý deň zadržali príslušníci policajných síl päť poľských taxíkov s 18 čečenskými prisťahovalcami. Po skontrolovaní dokladov a zistení, že nie sú v poriadku, im zakázali vstup do krajiny," dodal Falkenberg.
Väčšina politikov síce privítala rozšírenie schengenského priestoru na 24 krajín, prevažne členských štátov EÚ, niektorí však varovali pred možným nárastom kriminality ilegálnej imigrácie.
Okrem Poľska a Českej republiky sa členmi schengenskej zóny stali aj Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko.
Otvorenie hraníc sa vzťahuje na pozemné a vodné komunikácie, cestujúci využívajúci leteckú dopravu musia na zrušenie pasových formalít počkať do konca marca.
Správu priniesla agentúra DPA.
3 jh bar