Brusel 3. januára (TASR) - Dovedna 171 novinárov a ďalších zamestnancov médií zahynulo v roku 2007 v 36 krajinách pri výkone svojho povolania. Vyplýva to z najnovšej štatistiky, ktorú dnes v Bruseli zverejnil Medzinárodný inštitút pre bezpečnosť novinárov (INSI).
Medzi obeťami je 144 novinárov a 27 členov podporných tímov, vrátane technikov či šoférov. Hoci celkový počet obetí predstavuje rekord, po prvýkrát za posledné roky sa znížil počet novinárov, ktorí sa pravdepodobne stali obeťou vraždy z dôvodu svojej profesie. Ide o 120 osôb. Najviac ich bolo zastrelených alebo prišlo o život pri bombových útokoch, štyria z nich boli ubití na smrť, dvaja podrezaní, jeden umučený a dvaja udusení.
Z 22 na 35 sa zvýšil počet žurnalistov, ktorí zahynuli pri leteckých a cestných dopravných nehodách pri zaisťovaní spravodajstva. Mimo Iraku sa najviac takýchto incidentov stalo v USA. Ďalších 14 prišlo o život pri náhodnej prestrelke. Príčiny úmrtia dvoch novinárov nebolo možné objasniť.
Vo väčšine prípadov nešlo o zahraničných vojnových spravodajcov, ale o miestnych novinárov, pracujúcich vo vlastnej krajine.
Najviac novinárov - 65 - prišlo o život v Iraku, pričom okrem jedného ruského fotografa boli všetci Iračania. Počet obetí z radov príslušníkov médií sa tak v krajine od začiatku vojny v roku 2003 vyšplhal na 236. O druhé miesto sa s deviatimi úmrtiami delia Somálsko a Mexiko. Nasleduje Pakistan, Brazília, Srí Lanka, Filipíny, India a Afganistan.
Podľa štatistiky inštitútu INSI zomrelo pri pokrývaní udalostí vo svete v rokoch 1996-2007 najmenej 1200 novinárov. Dve tretiny boli zavraždené a v deviatich z desiatich prípadov sa páchatelia nedostali pred súd.
Po dvojročnej kampani vedenej INSI a Medzinárodnou novinárskou federáciou (IFJ) prijala v decembri roku 2006 Bezpečnostná rada OSN rezolúciu o bezpečnosti novinárov v konfliktoch. Rezolúcia vyzýva krajiny na ukončenie nepotrestávania vrahov novinárov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar