Nairobi 3. januára (TASR) - Po dramatickej noci sa situácia slovenských občanov v násilím zmietanej Keni vyjasnila. Lekárka, ktorá spolu s pacientmi a slovenským kňazom Martinom Cingeľom strávila dva dni v kostole v meste Eldoret, je už v bezpečí. Pre TASR to dnes potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.
Priamo z Kene zaslal TASR krátku SMS-správu i Martin Cingeľ, ktorý zostáva v krajine a nechce opustiť svojich farníkov. "Zatiaľ žijeme, pani doktorku Kolenovú sme už šťastne dopravili na letisko v Nairobi, zajtra by mala byť na Slovensku. Ja mám na fare viac ako šesťtisíc ľudí, nemáme stravu, hygienické potreby, situácia je zlá, ľudia žijú v strachu," napísal obetavý kňaz.
V Keni je päť pracovísk Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a dve pracoviská Trnavskej univerzity. V meste Eldoret sa nachádza Tropická klinika blahoslaveného Ladislava Strattmana Batthyányho. V mestách je situácia horšia ako na vidieku, nepokoje pretrvávajú hlavne v slumoch.
"V súčasnosti je v Keni podľa mojich informácií asi osem humanitárnych pracovníkov, z toho sú štyria pracovníci Trnavskej univerzity, ktorí sa tesne pred začatím konfliktu presunuli do Ugandy. V Nairobi zostali dvaja naši lekári a mimo Nairobi ďalší dvaja. Najhoršia situácia je v Eldorete. V Nairobi mi hlásili, lebo máme s nimi každý deň telefonické spojenie, že je relatívny pokoj," uviedol pre TASR v telefonickom rozhovore prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a prodekan Fakulty zdravotníctva Trnavskej univerzity.
Násilie v Keni vypuklo po prezidentských a parlamentných voľbách, opozícia na čele s Railom Odingom neuznala víťazstvo Strany národnej jednoty (PNU) prezidenta .