SME

Afrika: Voľby sú neraz príčinou nepokojov

Paríž 3. januára (TASR) - Prezidentské voľby v afrických štátoch sú často príčinou kríz a popierania výsledkov hlasovania, aj keď v niektorých krajinách ...

Paríž 3. januára (TASR) - Prezidentské voľby v afrických štátoch sú často príčinou kríz a popierania výsledkov hlasovania, aj keď v niektorých krajinách sa zmena vo vedení pre daný štát neskôr ukázala byť priaznivá. V spojitosti s nepokojmi v Keni, kde bolo zabitých vyše 300 ľudí po tom, ako bol do funkcie prezidenta znova zvolený Mwai Kibaki, o tom informoval po francúzsky vydávaný časopis Jeune Afrique v internetovej verzii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V samotnej Keni, kde voľby v roku 2002 znamenali demokratickú a pokojnú zmenu po Kibakiho víťazstve, sa dve hlasovania - v rokoch 1992 a 1997 - skončili politicky a etnicky motivovanými násilnosťami. Pri etnických zrážkach v roku 1992 zahynuli v západnej časti Kene stovky ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1993 vojenská federálna vláda v Nigérii zrušila prezidentské voľby. Kandidáta Sociálnodemokratickej strany Moshooda Abiolu, ktorý sa vyhlásil za víťaza, v roku 1994 poslali za mreže a tam aj skonal. Zvolenie nigérijského politika Umara Musu YarďAduu, kandidáta Ľudovodemokratickej strany, v apríli 2007 za prezidenta sprevádzali protesty. Nezávislí pozorovatelia poukazovali na falšovanie hlasovania a násilnosti.

V Togu v roku 1998 bol za víťaza prezidentských volieb vyhlásený generál Gnassingbé Eyadéma, zatiaľ čo opozícia označovala za skutočného víťaza Gilchrista Olympia. Nasledovali demonštrácie, účastníci ktorých vykrikovali heslá s kľúčovým slovom - podvod. Po prezidentských voľbách v roku 2005, konaných po úmrtí generála Eyadému, prepukli v krajine krvavé násilnosti, keďže bol za víťaza vyhlásený jeden z jeho synov - Faure Gnassingbé. Podľa správy OSN pri násilnostiach zomrelo približne 400 až 500 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Na Pobreží Slonoviny v roku 2000 vodca junty Robert Guei násilne zastavil volebný proces a vyhlásil sa za prezidenta. Kandidát Laurent Gbagbo sa tiež vyhlásil za hlavu štátu a vyzval svojich stúpencov, aby vyšli do ulíc. Prezidentská garda začala strieľať do ľudí, desiatky z nich ostali na zemi mŕtvi. Ľud Pobrežia Slonoviny povstal, vyhnal predstaviteľov junty a s výkrikmi o "volebnom puči" zbavil moci generála Guieho. Za víťaza volieb vyhlásili Laurenta Gbagba.

Sedem mesiacov trvala vážna politická kríza na Madagaskare v rokoch 2001-2002 a krajinu ochromovali početné demonštrácie. Didier Ratsiraka totiž spochybnil víťazstvo protikandidáta, ktorým bol Marc Ravalomanana, v prvom kole hlasovania v decembri 2001. Na vyhlásenie sa politického rivala za prezidenta odpovedal vyvolaním konfrontácie. Následne nastali ozbrojené zrážky, počas ktorých zahynuli desiatky osôb. Ratsiraka bol nútený utiecť do Francúzska do exilu.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentské voľby v marci 2002 v Zimbabwe, v ktorých zvíťazil Robert Mugabe, poznačili násilnosti a falšovanie výsledkov. Odvtedy je krajina pod medzinárodnými sankciami a ekonomicky upadla, dodáva francúzsky časopis.

12 roi juh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu