Rím 29. decembra (TASR) - Vlády Talianska a Líbye dnes podpísali dohodu, na základe ktorej budú vykonávať námorné hliadky, aby zabránili prevážaniu ľudí, oznámilo talianske ministerstvo vnútra.
Podľa dohody popísanej v líbyjskom hlavnom meste Tripolise zabezpečia Taliani šesť policajných pohraničných člnov, ktoré budú mať taliansko-líbyjské posádky. Tie budú mať na starosti hliadkovanie v prístavoch a na plážach, ktoré každý rok slúžia ako štartovné miesta tisíciek ľudí, prichádzajúcich nelegálne do EÚ.
"Týmto spôsobom bude možné sa účinnejšie postaviť k problému prevážania ľudí, zachráni sa viac životov a zničia sa tieto kriminálne gangy," uviedol taliansky minister vnútra Giuliano Amato vo svojom prehlásení.
Tisíce ľudí prejde cez Stredozemné more z Líbye každý rok, často v preplnených, zle vybavených lodiach s nádejou, že dorazia k brehom EÚ v Taliansku alebo na Malte. Často sú pri tom zachránení loďami prechádzajúcimi okolo alebo námornými policajnými hliadkami.
Nebezpečná plavba po mori je obvykle koncom omnoho dlhšej cesty po zemi cez Afriku alebo z Blízkeho východu. Začiatkom tohto mesiaca viac ako 200 ľudí natlačených v 16-metrovej drevenej rybárskej lodi pristálo na talianskom ostrove Lampedusa.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.