Belehrad 26. decembra (TASR) - "Srbsko nikdy neuzná nezávislosť Kosova," vyhlásil dnes srbský prezident Boris Tadič v úvode parlamentnej diskusie o Kosove. Podľa neho je potrebné pokračovať v rozhovoroch medzi Belehradom a Prištinou a vyriešenie tejto otázky je len v rukách Bezpečnostnej rady OSN.
Belehradský parlament by mal dnes prijať rezolúciu, ktorá má podľa informácií medií obsahovať aj odmietavé stanovisko voči vyslaniu misie EÚ do Kosova bez toho, že by BR OSN prijala k tomu uznesenie. Za takúto rezolúciu bude údajne hlasovať celá koalícia i dve najväčšie opozičné strany, informuje rakúska agentúra APA.
Na pôde zákonodarného zboru vystúpil s prejavom aj premiér Vojislav Koštunica. Ten obvinil USA, že chcú v Kosove vytvoriť "kvázi-štát", v ktorom by NATO predstavovalo násilie najvyššieho stupňa. "Zo strany USA sú vedome obetované štátne a národné záujmy Srbska a životne dôležité záujmy kosovských Albáncov," vyhlásil Koštunica.
"Boj o Kosovo je bojom za slobodu Srbska," pokračoval s tým, že podľa neho najlepší by bol mierový, slobodný a spoločný život, pretože Kosovo je dosť veľké na to, aby boli uspokojené základné záujmy oboch strán. "Problém je v tom, že popri srbských s kosovsko-albánskych záujmoch nie je možné uspokojiť aj záujmy americké. Preto USA bránia kosovským Albáncom dosiahnuť dohodu s Belehradom," povedal presvedčivo premiér.
Etnickí Albánci v Kosove oznámili, že vyhlásia nezávislosť začiatkom budúceho roka, a USA aj niektoré štáty EÚ naznačili, že ho uznajú. Srbsko, podporované Ruskom, trvá na tom, aby Kosovo - provincia s dvoma miliónmi obyvateľov, z ktorých 90 percent tvoria etnickí Albánci - zostalo súčasťou jeho územia.
EÚ sa začiatkom tohto mesiaca dohodla, že pošle do Kosova 1800-člennú policajnú misiu, ktorá nahradí súčasný bezpečnostný systém v provincii. Tá je pod správou OSN a NATO od vojny v roku 1999 medzi Srbmi a separatistickými etnickými Albáncami.