Londýn 18. apríla (TASR) - Keď nebudeme mať niečo na spôsob parlamentného výboru alebo komisie pre monarchiu, tak je s monarchiou koniec. Jej čaro vyprchalo, dnu preniklo denné svetlo a teraz musíme rozhodnúť, ako a prečo by sme mali zariadiť, aby konštitučná monarchia fungovala, vyhlásil labouristický poslanec Tony Wright v reakcii na aféru s tzv. Sophiinými páskami, ktorá minulý týždeň otriasla Britániou.
Sophie, grófka z Wessexu, rodená Rhys-Jonesová, manželka tretieho syna kráľovnej Alžbety princa Edwarda, má spolu s istým Murrayom Harkinom agentúru pre styk s verejnosťou. Bulvárny časopis News of the World na ňu nastražil pascu. Vlastne nie na ňu, ale na Harkina, ktorý sa verejne chválil ako kráľovské konexie uľahčujú jeho firme prácu. A keď pridal pár poznámok o drogách a mužských prostitútoch, časopis sa rozhodol, že pred ním zahrá "divadielko".
Jeden z reportérov prezlečený za arabského šejka sa pod rúškom budúceho zákazníka snažil vylákať z Harkina rôzne indiskrétne informácie. Ale až keď sa tento šejk stretol so Sophiou, dostal to, čo potreboval. Jej nelichotivé poznámky na adresu popredných britských politikov i samotnej panovníčky britská tlač rozoberala po celý predveľkonočný týždeň. Pritom podľa labouristického poslanca Martina Lintona grófka zase nič také svetoborné nepovedala.
Grófka sa svoje názory nepokúšala zverejniť. Myslela si, že celý rozhovor je súkromný, ale médiá ho nafúkli. A tak sa britská ľavica Sophie zastala. Veterán labouristickej politiky Tony Benn, ktorý sa sám svojho času vzdal šľachtického titulu, aby sa mohol stať poslancom Dolnej snemovne na jej obranu uviedol: "Zabudnite na klebety, napokon, klebetia všetci. Predstava, že to, čo povedala, sa líši od toho, čo ministri vravia v súkromí svojim kamarátom, je nezmyselná. Mali by sme dať ruky preč od kráľovskej rodiny a sústrediť sa na inštitúciu monarchie a na demokratickú spoločnosť. To by ju oslobodilo, kráľovská rodina by mohla ísť pracovať a my by sme mali písanú ústavu."
A hoci sa nakoniec celý prípad tzv. Sophiiných pások skončil ako búrka v pohári vody, je to malý kamienok, ktorý však môže strhnúť lavínu diskusií, a tie by prípadne mohli viesť aj k ústavnej zmene.