Obrovské vlny, vyvolané 26. decembra 2004 jedným z najsilnejších zemetrasení, aké boli kedy zaznamenané, zmietli celé pobrežné dediny v krajinách okolo Indického oceánu a zanechali po sebe približne 230.000 mŕtvych a nezvestných.
Najviac postihnutou bola provincia Atjeh, na severozápadnom cípe ostrova Sumatra - o život tam vtedy prišlo, prípadne je stále nezvestných asi 170.000 ľudí. Cunami si tiež vyžiadali miliardové materiálne škody.
"Modlíme sa za obete, aby Boh ocenil ich dobré skutky," uviedol Kamal Usman z Calangu, oblasti na západe Atjehu, kde sa pri príležitosti tretieho výročia tragédie na spoločnej ceremónii modlili stovky miestnych obyvateľov.
Na iných miestach Indonézie vychádzali tisíce zamestnancov závodov a obyvateľov dedín za zvuku sirén na kopce v rámci precvičovania úniku pred možnými cunami v budúcnosti.
V Ciwandane na severozápadnom pobreží Jávy sledoval testovanie systému včasného varovania pred cunami prezident Susilo Bambang Yudhoyono.
V rámci cvičenia bola testovaná aj reakcia špeciálnych tímov na simulovaný únik jedovatých chemických látok z továrne v prípade zemetrasenia s magnitúdou 8,5.
Ako poznamenáva tlačová agentúra Reuters, od tragédie spred troch rokov krajiny na pobreží Indického oceánu inštalovali drahé systémy včasného varovania a vedú pravidelné cvičenia, ktorých účelom je lepšie sa pripraviť na možnú podobnú živelnú pohromu v budúcnosti.