Washington/Petrohrad 23. decembra (TASR) - Myšlienka, že na Zem dopadne asteroid, bola dlhý čas vyhradená pre spisovateľov žánru sci-fi. Americká vesmírna agentúra NASA však túto hrozbu berie v súčasnosti rovnako vážne.
Jej astronómovia budú hneď na začiatku nasledujúceho roka pozorovať, ako jedna takáto planétka prejde cez obežnú dráhu nášho najbližšieho suseda v slnečnej sústave, Marsu.
Päťdesiat metrov široké teleso, jeden z tisícov asteroidov, ktoré obiehajú okolo Slnka na nestálych dráhach, pravdepodobne preletí 30. januára vo vzdialenosti 48.000 kilometrov od Marsu a dokonca je možné, že sa s červenou planétou zrazí, tvrdia vedci z observatória v kalifornskej Pasadene.
Asteroid, nazvaný WD5, sa momentálne nachádza v polovici vzdialenosti medzi Zemou a Marsom a k červenej planéte sa blíži rýchlosťou 43.000 kilometrov za hodinu. NASA ho objavila 20. novembra a vypočítala, že pre planétu Zem nepredstavuje nebezpečenstvo, môže sa však zraziť s Marsom.
Pravdepodobnosť tejto kolízie je 1:75 a ak teleso na Mars dopadne, mohlo by vytvoriť kráter široký okolo 800 metrov.
Priama kolízia asteroidu s Marsom by do priestoru vyvrhla mrak úlomkov, ktoré by vedci mohli analyzovať a zistiť tak, čo sa nachádza pod povrchom planéty, uviedlo sobotné vydanie britského denníka Daily Telegraph.
Posledná udalosť podobného rozsahu sa na Zemi pravdepodobne stala v roku 1908 v Tunguske na Sibíri. Asteroid sa vtedy pri prechode hustou atmosférou Zeme asi rozpadol, čo malo za následok výbuch, ktorý zničil veľkú oblasť tajgy.
Okolo Zeme má iný, veľký asteroid prejsť v roku 2028 a mohol by spôsobiť katastrofu väčšieho rozmeru, povedal pre ruskú agentúru Ria Novosti hovorca Ruskej akadémie vied Sergej Smirnov.
Vedci sa domnievajú, že asteroidy sú pozostatkami hmoty, ktorá zostala vo vesmíre po sformovaní sa hlavných planét.
Správu priniesli tlačové agentúry Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA) a United Press International (UPI).