Opoziční a ľudskoprávni aktivisti hlasovanie kritizujú a prirovnávajú ho k voľbám z čias Sovietskeho zväzu, keďže prezident nemá vážnejšieho protikandidáta.
Prevažne moslimský Uzbekistan - susediaci s Afganistanom a disponujúci veľkými zásobami zemného plynu a ropy - je v centre geopolitického mocenského boja medzi Západom a Ruskom, ktoré považuje Strednú Áziu za svoju tradičnú sféru vplyvu.
Medzinárodné skupiny na ochranu ľudských práv obvinili Karimova - ten je pri moci od roku 1989 - z porušovania základných slobôd. Vláda bývalého komunistického funkcionára čelila v roku 2005 kritike Západu za krvavé potlačenie demonštrácie v meste Andižan, kde vojaci podľa svedkov zastrelili stovky ľudí. Vláda tvrdí, že zahynulo 187 ľudí, väčšinou islamských teroristov alebo príslušníkov bezpečnostných síl.
Verejná kritika Karimova, ktorý má široké právomoci, je v Uzbekistane tabu a voliči sa zdráhali hovoriť o svojich názoroch. "O týchto voľbách si nič moc nemyslím. Všetci už výsledok poznajú," citovala agentúra Reuters tridsiatničku, ktorá požiadala, aby ju identifikovali len ako Soňa.
O post prezidenta sa okrem Karimova uchádzajú aj traja ďalší kandidáti, čo má však podľa analytikov len vyvolať zdanie demokratických volieb. V Uzbekistanie nie sú registrované žiadne opozičné strany a väčšina opozičných lídrov žije v exile.
Hŕstka tých, čo zostávajú v Uzbekistane - desiatom najväčšom producentovi zlata na svete a druhom najväčšom exportérovi bavlny - tvrdí, že voľby nie sú v súlade so štandardmi.
"Tieto voľby by v žiadnom prípade nemali byť uznané ako legitímne. Žijeme v odpornom a amorálnom režime, ktorý neprijíma žiadne ľudské hodnoty. Hlavným prvkom sú lži a falšovanie. Tieto voľby sú len divadlom pre západné krajiny," povedala Nigara Chidojatovová, líderka neregistrovanej opozičnej strany Ozod Dechkonlar.
Odnož Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre sledovanie volieb do Taškentu vyslala malú pozorovateľskú misiu. Tá tento mesiac Uzbekistan kritizovala za potláčanie opozičných hlasov pred voľbami.
Právo voliť má 16 miliónov Uzbekov. Hlasovacie miestnosti sa zatvoria o 16.00 h SEČ. Prvé predbežné výsledky sa očakávajú v pondelok. Na to, aby voľby boli platné, je potrebná minimálne 33-percentná účasť. Karimov prechádzajúce voľby v roku 2000 vyhral so ziskom 92 percent hlasov.
Ďalšími kandidátmi sú Dilorom Tašmuchamedovová zo strany Adolat, Aslidin Rustamov z Ľudovej demokratickej strany a poslanec parlamentu Akmal Sajdov.