Hegyeshalom 22. decembra (TASR) - V symbolickom hraničnom trojuholníku medzi Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom dnes slovenský premiér Robert Fico spolu s partnermi zo susedných krajín a čelnými predstaviteľmi EÚ dali slávnostnú bodku za trojdňovým "pílením závor" na hraničných priechodoch po vstupe nových krajín do Schengenu.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány na slávnostnom akte na maďarsko-rakúskom hraničnom priechode Hegyeshalom-Nickelsdorf zdôraznil pripravenosť svojej krajiny zdieľať a ochraňovať hodnoty EÚ.
Dôkladnú prípravu nových členov na vstup do Schengenu ocenil rakúsky minister vnútra Günther Platter, ktorý spomenul aj obavy verejnosti z voľného pohybu osôb. Podľa jeho slov sa však v oblasti bezpečnosti urobilo všetko potrebné.
"Preto sme, myslím si, dosiahli cieľ, ktorý sme si predsavzali - dosiahnutie slobody a bezpečnosti. Nech žije Európska únia!" pozdravil Platter teplým slovom účastníkov mrazivého slávnostného finále.
Podľa názoru slovenského premiéra Roberta Fica je rozšírenie schengenského priestoru jednoznačným prínosom pre obyvateľov Slovenska i Európy.
"Rozšírenie Schengenu je nádherný vianočný darček pre všetkých obyvateľov Európy, a že to tak ľudia cítia, potvrdzujú aj naše skúsenosti z rôznych hraničných priechodov, ktoré sme navštívili za posledných 48 hodín. Chcem poďakovať portugalskému predsedníctvu, chcem poďakovať Európskej komisii, že takýto vianočný darček sme mohli nám všetkým spoločne dať na konci roka 2007," povedal Fico.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso označil slávnosť za "skutočne veľmi symbolický akt", ktorý je veľmi dôležitý pre život obyvateľov celej Európy.
Slovensku a Maďarsku predseda EK zablahoželal k vstupu do schengenského priestoru a zdôraznil, že komisia je hrdá na novú zjednotenú Európu, v ktorej je "pokoj, mier a demokracia".
Slávnostného finále otvárania hraničných priechodov sa na rakúsko-maďarsko-slovenskom pomedzí zúčastnil aj premiér Portugalska, ktoré je predsedajúcou krajinou EÚ.
José Sócrates povedal, že "všetci môžeme oslavovať slobodu, pretože Európa znamená slobodu" a vyzdvihol nový rozmer európskej integrácie a význam schengenského projektu.
"To, čo oslavujeme, je európske občianstvo," uviedol Sócrates a zakončil radostným "vivat Europa!"
Premiér SR spolu s maďarským partnerom Ferencom Gyurcsányom, Güntherom Platterom a predstaviteľmi EÚ potom odhalili pamätník vstupu nových členov do schengenského priestoru.
dam dem