Washington 21. decembra (TASR) - Prerušované financovanie vojen v Iraku a Afganistane, ako ho schválil americký Kongres, podkopáva vojenské plánovanie a ohrozuje pokroky, ktoré americké ozbrojené sily dosiahli v priebehu uplynulého roku. Dnes to vyhlásil americký minister obrany Robert Gates.
Kongres tento týždeň schválil 70 miliárd dolárov (asi 1,6 bilióna Sk) na bojové operácie, to je však len polovica sumy požadovanej prezidentom Georgeom W. Bushom.
"Opäť nám bude hroziť, že sa nám minú peniaze," povedal Gates na tlačovej konferencii Pentagónu. Ako dodal, neistota okolo financovania núti ministerstvo obrany robiť "krátkodobé plány a krátkodobé rozhodnutia".
Gates vyjadril opatrný optimizmus o možnom ďalšom znižovaní počtu vojakov v Iraku okrem znižovania stavov plánovaného na leto. Konkrétnejšie sa však k tejto záležitosti nevyjadril.
V septembri Gates povedal, že počet amerických vojakov pôsobiacich v Iraku by sa mohol do konca roka 2008 znížiť na 100.000 pod podmienkou, že situácia v krajine sa bude naďalej zlepšovať. Vtedy zdôraznil, že v to dúfa a že nejde o plány. Ako dodal, rozsah obmedzenia vojenskej prítomnosti bude závisieť od priebehu prvých sťahovaní v prvej polovici roka.
Na dnešnej tlačovej konferencii Gates vyhlásil, že septembrové uvedenie "absolútneho čísla" bolo z jeho strany "lapsusom". Pre ďalšie znižovanie počtu vojakov bude rozhodujúci vývoj v teréne a hodnotenie generála Davida Petraeusa, najvyššieho amerického veliteľa v Iraku.
Podľa súčasných plánov sa má do polovice roku 2008 znížiť počet bojových brigád z 20 na 15, čo znamená, že v krajine by zostalo asi 130.000 Američanov. Gates povedal, že počet brigád by sa mohol do konca budúceho roka znížiť na desať v prípade, že násilnosti v Iraku budú naďalej ustupovať.