SME

Putin má majetok v hodnote 40 miliárd, tvrdí ruský politický expert

Moskva 21. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin vlastní majetok v hodnote 40 miliárd dolárov. Tvrdí to ruský politický expert Stanislav Belkovskij.

Ako v tejto súvislosti konštatuje denník Guardian, v prípade, že by bolo toto tvrdenie pravdivé, bol by Putin najbohatším človekom v Európe. V Kremli pred blížiacim sa odchodom Putina z postu prezidenta prebieha bezprecedentný mocenský boj, uvádzajú dobre informovaní politickí pozorovatelia a iné zdroje. V stávke sú miliardy dolárov patriace štátom spravovaným korporáciám. Okrem toho sa prvýkrát začína hovoriť o Putinovom osobnom majetku, ukrytom údajne vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Informácie o prezidentovom majetku sa objavili minulý mesiac, keď Stanislav Belkovskij poskytol interview nemeckým novinám Die Welt. Odvtedy sa už tejto téme venovali aj denníky Washington Post a Moscow Times. Špekulácie ohľadne Putinovho bohatstva sa objavili aj na internete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Belkovskij, odvolávajúc sa na zdroje z prezidentskej administratívy, tvrdí, že za osem rokov vo funkcii Putin tajne nazhromaždil viac než 40 miliárd dolárov.

V interview pre Guardian Belkovskij zopakoval, že súčasný ruský líder vlastní obrovské podiely v troch ruských ropných a plynárenských spoločnostiach, ukryté za "netransparentnou sieťou offshore trustov".

Putin podľa Belkovského kontroluje 37 percent akcií tretieho najväčšieho ruského producenta ropy, spoločnosti Surgutneftegaz, ktorých hodnota je 20 miliárd dolárov. Patrí mu tiež 4,5 percenta v Gazprome a "najmenej 75 percent" v Gunvore, záhadnej spoločnosti obchodujúcej s ropou sídliacej vo Švajčiarsku a založenej jeho priateľom Gennadijom Timčenkom.

Na otázku, aká je hodnota Putinovho majetku, Belkovskij odpovedal: "Najmenej 40 miliárd dolárov. Hornú hranicu nemožno odhadnúť. Mám pocit, že existujú podniky, o ktorých nič neviem. Môže to byť viac. Môže to byť oveľa viac".

SkryťVypnúť reklamu

"Putinovo meno, samozrejme, nefiguruje v žiadnom registri akcionárov", systém vlastníctva je nepriehľadný a konečným bodom je švajčiarsky kantón Zug a Lichtenštajnsko, uvádza ďalej.

Putin Belkovského tvrdenia nekomentoval. Denníku Guardian sa nepodarilo spojiť ani s hovorcom Kremľa Dmitrijom Peskovom.

Informácie týkajúce sa Putinovho majetku boli doposiaľ tabu. Špekulácie však vyšli na povrch na pozadí boja vnútri Kremľa medzi skupinou vedenou vplyvným zástupcom šéfa prezidentskej kancelárie Igorom Sečinom a "liberálnym" klanom, súčasťou ktorého je aj Dmitrij Medvedev, Putinom podporovaný kandidát na prezidentské kreslo.

Sečinovu skupinu tvoria tzv. "siloviki" - kremeľskí predstavitelia spojení s bezpečnostnými službami a armádou. Patria k nim okrem iných šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Nikolaj Patrušev, jeho zástupca Alexander Bortnikov a Putinov poradca Viktor Ivanov.

SkryťVypnúť reklamu

K liberálnemu táboru možno zaradiť oligarchu a majiteľa futbalového klubu Chelsea Romana Abramoviča, blízkeho Putinovi a rodine exprezidenta Borisa Jeľcina; ďalej šéfa federálnej služby pre boj proti drogám Viktora Čerkesova a miliardára uzbeckého pôvodu Ališera Usmanova.

Podľa kremeľských insiderov má súčasný mocenský boj v Kremli len veľmi málo spoločného s akoukoľvek ideológiou. Charakterizujú ho skôr ako vojnu medzi súperiacimi podnikateľmi. Putinovo rozhodnutie podporiť ako svojho nástupcu Medvedeva, ktorý nemá žiadne spojenie s tajnými službami, znamená tvrdý úder pre Sečinov klan.

Podľa niektorých analytikov by Putin rád odišiel z veľkej politiky, je však nútený zotrvať, aby chránil Medvedeva pred intrigami silovikov. Ďalší, naopak, tvrdia, že Putin túži zostať pri moci.

Vladimir Putin

Súvisiace témy: Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 113
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 931
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 444
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 279
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 082
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 180
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu