Brusel 20. decembra (TASR) - Západný Balkán s osobitným dôrazom na Kosovo bude hlavnou výzvou pre polročné slovinské predsedníctvo v Európskej únii, ktoré sa začne 1. januára budúceho roka. Uviedol to dnes v Bruseli slovinský minister zahraničných vecí Dimitrij Rupel pri predstavovaní priorít Ľubľany počas obdobia, keď bude Slovinsko ako prvá spomedzi nových členských krajín EÚ stáť na jej čele.
EÚ musí byť podľa Rupela pripravená sprevádzať Kosovo na nezvrátiteľnej ceste k nezávislosti.
"EÚ a Kosovo sa musia dohodnúť, čo ďalej, a musia to urobiť rozumným spôsobom a bez vydierania. Je jasné, že určité procesy nemožno zvrátiť," vyhlásil šéf slovinskej diplomacie.
V súvislosti s misiou, ktorú chce EÚ vyslať do Kosova a ktorá má nahradiť misiu OSN, Rupel konštatoval, že považuje rezolúciu BR OSN č. 1244 za dostatočný právny základ pre tento krok. Pripustil však, že v tejto otázke nie je EÚ jednotná.
Podľa ministra je "koordinácia" kľúčovým pojmom v postoji k tejto záležitosti. V prípade potreby je predsedníctvo pripravené zvolať mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí.
"Ak správne interpretujem náladu v EÚ, sme pripravení uznať realitu, ktorá existuje na západnom Balkáne," uviedol Rupel na adresu očakávaného vyhlásenia nezávislosti Kosova.
Slovinsko podľa ministra urobí maximum preto, aby presvedčilo Cyprus a ďalšie krajiny o tom, že Kosovo je prípadom sui generis a teda nebude precedensom. Poukázal pritom na skutočnosť, že ani jedna z krajín, ktorá má pochybnosti, neprešla podobnou históriou ako Kosovo.
Pripomenul tiež, že bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič zbavil Kosovo autonómie. Rupel očakáva, že sa štatút Kosova vyrieši počas slovinského predsedníctva, t.j do konca júna.
Na adresu Srbska slovinský minister vyhlásil, že Ľubľana je pripravená podporiť Belehrad na jeho ceste k EÚ. Rupel je presvedčený, že je potrebné podpísať čo najskôr Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) so Srbskom a priznať mu štatút kandidátskej krajiny.
Minister však zároveň poukázal na záväzky Srbska voči Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu, ktoré treba dodržať.
Okrem západného Balkánu bude ďalšou zo slovinských priorít zaistiť, aby Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti načas. Slovinsko ako predsedajúca krajina chce ísť príkladom a chce dokument ratifikovať v januári alebo začiatkom februára.
V agende slovinského predsedníctva je aj Lisabonská stratégia pre rast a rozvoj, energetika a klimatické zmeny a v oblasti vonkajších vzťahov zorganizovanie summitu EÚ-Latinská Amerika a Karibik, ktorý sa bude konať v máji v Peru.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem