Rijád. Izolovanie od mužov, zákaz šoférovania, obmedzenia pri cestovaní, hľadaní zamestnania či možnostiach štúdia sú niektoré z dôvodov, prečo sa mnoho žien v Saudskej Arábii pokúša o samovraždu. Snažia sa tak uniknúť tlaku jednej z najprísnejších spoločností na svete.
Pravidlá saudskoarabskej spoločnosti nútia miestne ženy žiť vo vlastnom svete, často sa obávajú dospievania a bežné rodinné problémy sa im zdajú ťažšie.
"Bola som zúfalá kvôli rodinným problémom. Moja matka sa rozviedla. Musela som zostať s ňou, kým moji dvaja bratia žili s otcom," popisuje situáciu 23-ročná Maha Hamad, ktorá sa pred dvoma rokmi pokúsila o samovraždu.
Islamské právo samovraždu prísne zakazuje a nemocnice často samovražedné prípady evidujú ako "nesprávne užitie liekov".
Salwa al-Chatíb z univerzity kráľa Sauda v Rijáde vypracovala vlani štúdiu o jedincoch, ktorí prežili pokus o samovraždu.
Na 96 prípadov žien pokúšajúcich sa o skoncovanie so životom pripadajú iba štyri percentá mužov. Len do nemocnice v Rijáde, kde pracuje, prijmú každý mesiac v priemere 11 žien.
"Ženy trpia hlbokými depresiami. Rozlišovanie medzi mužmi a ženami v rámci rodín sa čoraz viac zväčšuje. Muži, ktorých celý život vychovávajú s povýšeneckým postojom k ženám, sa tak aj správajú. Vypestujú si násilnícke sklony a často ich zneužívajú. Mnoho dievčat v tínedžerskom veku v Saudskej Arábii trpí nedostatkom komunikácie so svojimi rodičmi, nikto nepočúva a nerieši ich emocionálne, sociálne či vzdelávacie problémy," dodala Chatíb.
Jedným z bežných faktorov zodpovedným za depresie mnohých žien sa stáva uzatváranie manželských zväzkov z donútenia. Prekážkou sobáša nie je často ani 50-ročný vekový rozdiel medzi partnermi. Možnosť slobodného výberu partnera majú zvyčajne iba ženy z vyšších spoločenských vrstiev.
Táto konzervatívna moslimská krajina, považovaná za kolísku islamu, má často neodpustiteľný postoj k ženám, ktoré sa stali obeťami mužského násilia.
Nedávno široko medializovaný prípad 19-ročného dievčaťa z Katífu, ktoré začiatkom roka 2006 znásilnil gang siedmich mužov a odsúdili ju na 200 rán bičom, to len potvrdzuje. Obeti zvýšili minulý mesiac trest na šesť mesiacov odňatia slobody a 200 rán bičom.
Sprísnený rozsudok vyvolal medzinárodné pobúrenie a verejne sa proti nemu vyslovil aj prezident USA George W. Bush, spojenec kráľa Abdalláha. Panovník dievčaťu minulý týždeň udelil milosť.