BRATISLAVA 18. decembra (SITA) - Turecké jednotky počas nočnej operácie z pondelka na utorok opätovne vstúpili na územie severného Iraku, aby odtiaľ vytlačili kurdských separatistov. Tureckí vojaci vstúpili do Iraku neďaleko hranice s Iránom, približne 120 km od mesta Irbíl. Podľa hovorcu miestnej vlády Kurdistanu Džamála Abdalláha prekročilo hranice s Irakom približne 300 vojakov. Túto informáciu potvrdil aj turecký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. Americké veľvyslanectvo v Bagdade sa k správam o tureckej cezhraničnej operácii odmietlo vyjadriť. Separatistická Strana kurdských pracujúcich (PKK) v pondelok pohrozila odvetou za víkendové útoky tureckého letectva proti jej základniam v severnom Iraku, počas ktorých zahynuli piati jej príslušníci a dvaja civilisti. Turecko útoky na civilistov poprelo.
Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová pricestovala v utorok na vopred neohlásenú návštevu severoirackého mesta Kirkúk, vodca kurdského regiónu v Iraku sa s ňou však odmietol stretnúť. Prezident irackého kurdského regiónu Masúd Barzání, ktorý mal pricestovať na stretnutie s Riceovou do Bagdadu, tak na znak protestu proti americkému postoju k tureckému bombardovaniu neurobí, uviedol to premiér Kurdov Nečirvan Barzání. "Je neakceptovateľné, aby Spojené štáty, zodpovedné za náš vzdušný priestor, oprávnili Turecko bombardovať naše dediny," povedal. Návšteva šéfky americkej diplomacie v Iraku má demonštrovať podporu pre snahy o zmierenie z dielne nového vyslanca OSN v Iraku Staffana de Misturu v nábožensky a etnicky rôznorodom meste autonómneho kurdského regiónu. Počas cesty, ktorú z bezpečnostných dôvodovvopred neohlásili, by sa Riceová mala stretnúť aj so zástupcami sunnitov, šiitov, kresťanov a turkménskej komunity.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov zmobilizoval pomoc pre viac ako 1 800 ľudí, ktorí ušli zo svojich domovov pred tureckým bombardovaním. Turecké jednotky od októbra viackrát prekročili iracké hranice a zaútočili na rebelov z PKK. Po víkendových leteckých útokoch zaznamenal UNHCR 10 zničených dedín. Svoje domovy opustilo 300 rodín, čo predstavuje asi 1 800 jednotlivcov. Podľa Úradu vysokého komisára zomrelo aj viac než 200 kusov dobytka. "Naše tímy v pondelok zaznamenali nové útoky. Tie zapríčinili ďalšie evakuácie," uviedla hovorkyňa UNHCR. Podľa jej údajov dostali utečenci na žiadosť čiastočne autonómnej regionálnej vlády Kurdistanu lôžka a ďalšie potrebné veci.
UNHCR odhaduje, že od začiatku Američanmi vedenej invázie v marci v roku 2003 zo svojich domov ušlo 4,6 milióna Iračanov, 2,4 milióna odišlo do bezpečnejších častí Iraku a ďalších 2,2 milióna našlo útočisko v susedných krajinách, predovšetkým v Sýrii a Jordánsku.
Kurdskí povstalci zo svojich základní v severnom Iraku pravidelne ohrozujú Turecko ozbrojenými útokmi v rámci boja za autonómiu. V posledných týždňoch Ankara rozmiestnila asi 100 tisíc tureckých vojakov na hraniciach s Irakom v prevažne kurdskom juhovýchodnom regióne Anatolia. Turecká vláda získala pred nedávnom súhlas parlamentu v prípade nutnosti na Kurdov zaútočiť. PKK považuje veľká časť medzinárodného spoločenstva za teroristickú organizáciu. Počas kurdského konfliktu zahynulo od roku 1984 viac než 37 tisíc ľudí.