Kosovská Mitrovica 18. decembra (TASR) - Niekoľko tisícok kosovských Srbov sa dnes - deň pred zasadaním Bezpečnostnej rady OSN venovaným Kosovu - zišlo v srbskej časti etnicky rozdelenej Mitrovice na demonštrácii proti prípadnému vyhláseniu nezávislosti prevažne Albáncami obývanej provincie. Účastníci akcie varovali EÚ, že odmietnu jej plánovanú dozornú misiu v prípade, že Priština vyhlási nezávislosť Kosova.
Kosovské vedenie sa s podporou Západu pripravuje začiatkom budúceho roku vyhlásiť nezávislosť, čo podľa očakávania eskaluje konfrontáciu so Srbskom a Ruskom, jeho spojencom.
EÚ sa zaviazala, že do Kosova vyšle 1800 policajných dôstojníkov, sudcov a administrátorov, ktorí majú dozerať na rodiaci sa štát. Misia však bude čeliť odporu na severe Kosova, kde žije asi polovica z približne 120.000 Srbov, ktorí po konflikte z rokov 1998-99 v provincii zostali.
"EÚ sem nemôže prísť realizovať plán toho Fína, ktorý už odmietla Bezpečnostná rada OSN," povedal pred zhromaždením radikálny politický líder kosovských Srbov Marko Jakšič s odkazom na plán osobitného vyslanca OSN, fínskeho exprezidenta Marttiho Ahtisaariho.
Ahtisaari začiatkom roku navrhol, aby Kosovo dostalo nezávislosť pod medzinárodným dozorom. Návrh rezolúcie BR, ktorý západné krajiny vypracovali na základe Ahtisaariho plánu, však Rusko v júli hrozbou veta zablokovalo. Mocnosti sa následne dohodli na dodatočných rokovaniach sprostredkovaných trojkou diplomatov z USA, Ruska a EÚ. Tie sa oficiálne skončili 10. decembra bez dosiahnutia dohody. USA a väčšina krajín EÚ naznačila, že nezávislosť Kosova uznajú.
Severoatlantická aliancia, ktorá má v Kosove 16-tisícovú jednotku KFOR, sa obáva možných reakcií Srbov na severe provincie a možného pokusu o jeho odtrhnutie a pričlenenie k zvyšku Srbska, čo by mohlo vyvolať nepokoje.
"Choďte domov," skandovalo niekoľko stoviek Srbov pred kanceláriami malého predsunutého tímu EÚ.
Misia OSN v Kosove (UNMIK) minulý týždeň obvinila Belehrad z "provokácie" po tom, čo vláda v srbskej časti Mitrovice otvorila pobočku svojho ministerstva.
V regióne severne od Mitrovice majú väčšinu Srbi a oblasť úspešne kládla odpor snahám OSN o integráciu so zvyškom provincie.
Srbský premiér Vojislav Koštunica, blízky spojenec Jakšiča, minulý týždeň vyhlásil, že misia EÚ by bola "nezákonná".
Kosovo - Srbmi považované za kolísku svojej štátnosti a kultúry - je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu ukončili dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Západ teraz považuje nezávislosť za najlepší spôsob, ako stabilizovať Balkán. Rusko však tvrdí, že jednostranne vyhlásená a následne uznaná nezávislosť vytvorí nebezpečný precedens pre iné separatistické regióny.
Podľa údajov Belehradu v Kosove žije ešte okolo 121.500 Srbov - z toho asi 58.000 v Mitrovici a iných obciach na severe. Druhá najväčšia oblasť srbského osídlenia (asi 26.000 ľudí) sa nachádza na východe provincie. V Prištine zostáva asi 23.000 Srbov. Najväčšou srbskou enklávou s 11.000 obyvateľmi je Štrpce na juhovýchode Kosova. V západnej časti provincie medzičasom žije menej ako 2000 Srbov.
Tieto údaje vyplývajú z údajne tajnej mapy srbského ministerstva pre Kosovo, na ktorú dnes upozornil vláde blízky denník Politika.
Po tom, čo sa Kosovo dostalo pod správu OSN, z provincie ušlo asi 200.000 Srbov v obavách z útokov zo strany albánskych extrémistov. Do provincie sa medzičasom vrátilo len asi 17.000.