Moskva 13. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin neobsadí poslanecké miesto v novom ruskom parlamente, hoci bol na čele kandidátky strany Jednotné Rusko, ktorá nedávne voľby vyhrala. Oznámila to dnes Ústredná volebná komisia (ÚVK).
Tajomník ÚVK Nikolaj Konkin podľa ruských agentúr uviedol, že Putinov mandát pripadne členovi Jednotného Ruska z Magadanskej oblasti na ruskom Ďalekom východe.
Strana Jednotné Rusko získala v parlamentných voľbách 2. decembra 315 zo 450 kresiel Štátnej dumy, úspešní kandidáti na poslancov však nemusia parlamentné kreslá obsadiť. Informovala o tom agentúra AP.
Putin podľa ústavy na budúci rok odstúpi z postu prezidenta. Pozorovatelia neočakávali, že do parlamentu zasadne, a jeho kandidatúru na čele kandidačnej listiny videli ako spôsob zvýšiť volebné vyhliadky tejto hlavnej vládnej strany. Hoci Putin sám je medzi Rusmi veľmi populárny, Jednotné Rusko má vo verejnosti menšiu podporu.
Po voľbách Putin vyhlásil, že drvivé víťazstvo Jednotného Ruska mu dáva "morálne právo" ovplyvňovať vládu aj po konci funkčného obdobia hlavy štátu. Tento týždeň Putin podporil za budúceho prezidenta svojho dlhoročného spolupracovníka, prvého vicepremiéra Dmitrija Medvedeva. Ten následne uviedol, že chce, aby sa Putin stal premiérom. Putin na tento návrh verejne neodpovedal, ešte pred parlamentnými voľbami však pripustil, že by sa mohol stať predsedom vlády.