Praha 13. decembra (TASR) České ministerstvo obrany súhlasilo s rozhovormi s rakúskou firmou Steyr-Deimler-Puch o zrušenom kontrakte na dodávku 199 obrnených transportérov za takmer 21 miliárd českých korún.
Zástupcovia rakúskej firmy vlastnenej Američanmi dnes navštívili Prahu a dostali od námestníka ministerky obrany Martina Bartáka prísľub, že rozhovory budú na budúci týždeň pokračovať.
Podľa rakúskych médií by strata kontraktu na vozidlá Pandur II v Česku, po predchádzajúcich neúspechoch zbrojovky v Slovinsku a Chorvátsku, mohla mať za následok aj krach výroby obrnených transportérov v Rakúsku, stratu 500 pracovných miest, a presunutie výroby do podobnej továrne koncernu vo Švajčiarsku.
Objednávka transportérov je v novodobých dejinách českej armády najdrahším kontraktom na prezbrojenie, dokonca drahším než bol prenájom švédskych stíhačiek.
Vláda kontrakt vypovedala 10. decembra na tajnom rokovaní a 11. decembra o svojom kroku informovala verejnosť. Oficiálnym dôvodom na vypovedanie kontraktu je nesplnenie záväzkov výrobcom. Do konca novembra mala armáda dostať prvých 17 odskúšaných transportérov. Vozidlá však nedorazili. Dôvodom je neúspešné testovanie prvého vozidla, ktoré v Česku nevyhovelo dvadsiatim štyrom z 93 požadovaných a zmluvne dohodnutých parametrov. Rakúsky výrobca nedostatky verejne bagatelizoval a na začiatku decembra oznámil, že vozidlá s odstránenými nedostatkami dodá na testovanie až v marci 2008.
V ostatnom čase sa v Česku objavili informácie, že objednané množstvo transportérov nezodpovedá reálnym potrebám českej armády a že by vojsku stačila aj polovica, teda sto nových transportérov.
Dnes sa k tomu pridali špekulácie, že tvrdý postup vlády voči firme Steyr-Deimler-Puch je iba taktikou vlády, ako prehodnotiť kontrakt, aby armáda mohla bez sankcií nakúpiť menší počet transportérov.
Vláda Jiřího Paroubka schválila zámer nakúpiť nové transportéry, ktoré mali nahradiť nefunkčné kolesové transportéry sovietskej výroby OT-64, ešte v apríli 2006. Kontrakt na nové transportéry podpísal 9. júna 2006 vtedajší minister obrany ČR Karel Kühnl.
O armádny tender sa zaujímalo až 46 výrobných a obchodných spoločností, ale v závere bola vozidlám Pandur II hlavným konkurentom fínska spoločnosť AMV, ktorá vyrába vozidla Patria.
Keby sa potvrdilo, že česká armáda svoje potreby nadhodnotila, nebol by to prvý prípad. V minulosti česká generalita a ministerstvo obrany neodhadli ani potrebu modernizovaných tankov T-72 a podzvukových stíhačiek L-159. Kým "nepotrebné" tanky sa zmodernizovať nestihli, desiatky stíhačiek sú už niekoľko rokov v zakonzervovanom stave a čakajú na kupcov, ktorí neprichádzajú. (spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar