Helsinki 13. decembra (TASR) - Riešenie otázky konečného štatútu Kosova sa odloží na začiatok jari 2008. V rozhovore pre dnešné vydanie fínskeho denníka Uutispaiva Demari to vyhlásil komisár pre rozšírenie EÚ Olli Rehn.
Reagoval tak na rozhodnutie Srbska, ktoré v stredu vypísalo mimoriadne dôležité prezidentské voľby na 20. januára. Očakávané druhé kolo sa uskutoční 3. februára.
Vyhlásenie Rehna, ktorý krajiny západného Balkánu smeruje k prípadnému členstvu v únii, je doteraz najjasnejším vyjadrením, že EÚ akékoľvek rozhodnutie v otázke Kosova odloží až na čas po srbských voľbách. Tie budú podľa očakávaní súbojom medzi úradujúcim prezidentom Borisom Tadičom a lídrom ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislavom Nikoličom. Prípadné vyhlásenie nezávislosti Kosova pred voľbami by v Srbsku podnietilo nacionalizmus a výrazne zvýšilo volebné zisky Nikoliča.
"Konečné riešenie Kosova sa odloží na začiatok jari. Riešenie treba nájsť. Súčasná situácia nie je udržateľná," povedal Rehn.
Jar sa začína 21. marca a ministri zahraničných vecí krajín EÚ majú 28. a 29. marca uskutočniť dôležité stretnutie v Slovinsku, ktoré bude únii prvých šesť mesiacov budúceho roku predsedať.
Rehn nezdôvodnil zrejmé prieťahy oproti pôvodnému časovému harmonogramu Západu, podľa ktorého malo Kosovo dostať nezávislosť pod medzinárodným dozorom po tom, čo sa 10. decembra bez úspechu skončili rokovania medzi Belehradom a Prištinou sprostredkované trojkou diplomatov z USA, Ruska a EÚ.
Diplomati EÚ však vyhlásili, že ministri zahraničných vecí 27-členného bloku sa začiatkom týždňa neformálne dohodli, že v prípade oficiálneho potvrdenia termínu srbských volieb sa vyhnú urýchleným rozhodnutiam, ktoré by mohli v Srbsku zvýšiť nacionalistické nálady.
Kosovskoalbánski lídri povedali, že nezávislosť nevyhlásia jednostranne, ale svoje kroky budú koordinovať so západnými štátmi, vrátane USA a EÚ. Zrejme v obavách z ďalších odkladov však na Západ stále vyvíjajú tlak. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu v stredu povedal, že provincia je od vyhlásenia nezávislosti vzdialená "niekoľko dní," presný termín však neuviedol.
Podľa diplomatov sa únia blíži k dohode o vyslaní asi 1600-člennej policajnej a sudcovskej misie do Kosova, ktorá tam má dohliadať na dodržiavanie zákonnosti, niekoľko krajín EÚ však má stále výhrady voči uznaniu nezávislosti Kosova bez prijatia príslušnej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom. Spojené národy svoju misiu do Kosova vyslali na základe rezolúcie BR OSN číslo 1244, podľa ktorej je Kosovo súčasťou Srbska, ako nástupníckeho štátu po Juhoslávii. Prijatie rezolúcie o nezávislosti Kosova sa však vzhľadom na postoje Ruska - srbského spojenca a stáleho člena rady s právom veta - neočakáva. Moskva tvrdí, že podporí len riešenie prijateľné pre obe strany. Srbsko Kosovu - kolíske svojej štátnosti - ponúka veľmi širokú autonómiu s tým, že aspoň formálne zostane súčasťou jeho územia, albánska väčšina však trvá na nezávislosti.